Bakırköy Belediyesi kaş yaparken göz çıkardı, aş evini kapattı
Bakırköy Belediyesi, deprem bölgesiyle dayanışma gösterdiğini söylerken Bakırköy’de ihtiyaç sahiplerine, engellilere, yaşlılara, kreşlere verdiği hizmeti aşevi hizmetini kesti.

6 Şubat 2023 sabahı ülkemizde yaşanan depremin yarattığı yıkımla enkaz altında kalan hayatlar unutamayacağımız acılarla yerleşti içimize. İnsanın en acı duyduğu an, en çaresiz olduğu an sevdiklerine yardım edemediği anmış maalesef. Bunları yaşadık. Bu tür olaylar ülkemizde ilk defa yaşadığımız duygular değil ne yazık ki. En acı verici felaketlerden biri olan son süreç bir savaş gibi yıkım yarattı. Neden hızlıca müdahale edilmedi sorusu ise hâlâ cevapsız. Neden en ihtiyaç duyulduğu o kritik zamanda halk yalnız kaldı?

O yalnızlık anında birbiriyle benzer duyguları yaşayan insanlar, dayanışma zamanında yine yan yana geldi. Hepimiz seferber olduk. Birçok sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve belediye deprem bölgelerinde yardımları depremzedelere ulaştırdı.

Bakırköy Belediyesi de bu belediyelerden biri. Bakırköy Belediyesi, deprem bölgesine aşevi ve kreş kurarak bu dayanışmaya destek veriyordu. Fakat bunu yaparken Bakırköy’de ihtiyaç sahiplerine, engellilere, yaşlılara, öğrenci yurtlarına, kreşlere verdiği hizmeti kendi aşevini kapatarak kesti. Böylece hizmet alanlar mağdur edildi. Kreş velilerine aniden mesaj gönderilerek öğlen yemeği çıkmayacağı söylendi. Catering firması dışında alternatif olmayınca yemek ücreti de iki katına çıktı. Bu da ödeme güçlüğü çeken velilerin çocuklarını kreşten almasına yol açtı. Yani kısacası yaşananlar, çocukların eğitim hakkının elinden alınmasına neden oldu. Asgari ücretle çalışan zor durumdaki vatandaş için ve kimsesi olmayan yaşlı, engelli vatandaş için önemli bir hizmetti aşevi. Sosyal belediyecilik halkın ihtiyaçlarını tespit edip çözüm üretmeyi gerektirir. Üstelik Bakırköy ilçesi İstanbul’da yaşanacak bir depremde zarar görecek riskli ilçelerden birisi. Bakırköy’de yaşanacak bir afette barınma ihtiyacı gibi yemek ihtiyacı da önemli olacaktır. Yaşanacak bir afete nasıl hazırlanacağının planını yapması gereken belediyenin böyle bir hizmeti kesmesi depreme hazırlığının olmadığını da gösteriyor. Afet durumunda hızlıca devreye girmesi gereken belediyeler daha da hazırlıklı olmalı. İlçesinde yaşayan vatandaşlarının durumunu bilip hızlıca organize olabilmeli. Kısaca dayanışmayı afet öncesi örüp sonrası için de güçlendirmelidir.

Fotoğraf: Pngtree