Tarihte bugün: Nikaragualı Şair ve Romancı Gioconda Belli doğdu
Portakal Ağacında Oturan Kadın kitabıyla tanınan Nikaragualı Şair ve Romancı Gioconda Belli, Somoza diktatörlüğünü devirmek için Sandinistalar hareketi içinde mücadele etti.

Nikaragualı Şair ve Romancı Gioconda Belli varlıklı bir ailenin kızı olarak 9 Aralık 1948’de Managua’da dünyaya geldi.  

Genç yaşta evlendikten ve bir çocuğu olduktan sonra, Somoza diktatörlüğünü devirmek için mücadele eden Sandinistalar’a katıldı. 1975’ten, Sandinistalar’ın diktatörlüğe son verdiği 1979 Devrimi’ne kadar Meksika ve Kosta Rika’da geçen sürgün yıllarında silah kaçırmak da dahil olmak üzere çeşitli gizli görevler üstlendi. 1979’da Nikaragua’ya döndükten sonra iletişim ve propaganda alanında çalıştı; Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin uluslararası tanıtımında görev aldı. 1990’da FSLN’nin seçim yenilgisinin ardından edebi çalışmalarına hız verdi.

Belli, ilk şiir kitabı Linea de Fuego (Ateş Hattı) ile 1978’de Latin Amerika’nın en saygın edebiyat ödülü olan Casa de las Américas’ı kazandı. Tenimdeki Ülke: Nikaragua bir kadın Sandinista’nın kaleminden çıkan ilk edebi anı kitabıdır. Yazarın şimdiye kadar Türkçede Portakal Ağacında Oturan Kadın (Papirüs, 1993) adlı yarı otobiyografik romanı, Kadınlar Ülkesi (Sel Yayıncılık) ve Tenimdeki Ülke Nikaragua (Metis, 1999) adlı şiir kitabı yayımlanmış, ayrıca çeşitli dergilerde şiirleri çıkmıştır.


İlgili haberler
GÜNÜN YAZARI: Leyla Erbil

Edebiyatın en üretken kadın yazarlarındandır Leyla Erbil. Arkasında birçok birikim bırakan bu cesur...

Sevgi Soysal’ın ardı sıra yürümek

Yürümemiz için yolumuzu açar Sevgi Soysal; yeniden, usanmadan yeniden başlamak için irade göstermemi...

GÜNÜN SÖZÜ: Füruzan’dan

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan’ın genellikle toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, d...