Kendi fotoğraf stüdyosunu açan ilk profesyonel kadın fotoğrafçı: Bertha Beckmann
Alman fotoğrafçı Bertha Wehnert-Beckmann Avrupa’da döneminin stüdyo açan ilk profesyonel kadın fotoğrafçısıydı.

Alman fotoğrafçı Bertha Wehnert-Beckmann 25 Ocak 1815 Cottbus'ta doğdu, 6 Aralık 1901'de Leipzig'de öldü. 1842'de Almanya'da kendi fotoğraf stüdyosunu açan ilk profesyonel kadın fotoğrafçıydı. 

Bertha Beckmann, 1815'te Cottbus'ta doğdu; babası usta bir terziydi. 1839 ile 1843 arasında Dresden'de yaşadı. Son bulgulara göre, 1842 sonbaharında Wilhelm Horn ile Prag'da dagerreyotipi (Dagerreyotipi , gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, kamera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemi) yaptı.

Muhtemelen yeni tekniği kendi kendine öğrenmişti. Aralık 1842'nin başında, Dresden'de hizmetlerini sunan Avrupa'daki ilk profesyonel kadın fotoğrafçıydı ve ardından gezgin bir dagerotipçi olarak turneye çıktı. Ayrıca baharat ve balmumundan yapılmış çiçek resimleri gibi ev yapımı işçilikle ek gelir elde etti.

1845'in sonunda, daha önce Leipzig'de Burgstrasse'de ortak bir fotoğraf stüdyosu açtığı Leipzig dagerreyotipisti Eduard Wehnert (1811–1847) ile evlendi. Eşi iki yıl sonra vefat etti. İki erkek kardeşi ve daha sonra diğer yardımcılarının desteğiyle işine devam etti.

1849'da New York'a gitti ve Broadway'de küçük bir stüdyo kurdu. Başkan Millard Fillmore, Senatör Henry Clay ve Senatör Sam Houston da dahil olmak üzere ABD'li siyasi figürleri; aynı zamanda Jenny Lind ve çevresi gibi sanatçı ve müzisyenleri fotoğrafladı. Amerikan Enstitüsü ona 1850'de "Portre Fotoğrafçılığına Özel Hizmetler Diploması", 1851'de ise gümüş madalya verdi.

Daha önce bilinmeyen, ABD'deki kağıt fotoğrafçılığı alanındaki öncü rolüydü ve "A German Lady/Bir Alman Kadın" kitabında ayrıntılı olarak tanıtıldı. New York'ta yapılan 1850/51 yıllarına ait bulunan kalotipler sansasyonel olarak tanımlanabilir. 1851 sonbaharında Almanya'ya döndükten sonra, Leipzig'deki işini şehrin en önemli stüdyosu haline getirdi. 1854'te Leipzig'de Almanca konuşulan ülkelerdeki ilk stereoskop sergisini açtı. 1860'a kadar dünyada çıplak fotoğraf çeken tek kadındı. Bertha Wehnert-Beckmann 1882'ye kadar çalışmalarını sürdürdü.

Wehnert-Beckmann dünyadaki ilk profesyonel kadın fotoğrafçıdır. Bugüne kadar 4000'den fazla portre fotoğrafı (dagerreyotipleri, kalotipler, kolodiyon negatifleri) bilinmektedir. 6 Aralık 1901'de Leipzig'de öldü.

İlgili haberler
29 Nisan 1910| Fotoğrafçı Éva Marianna Besnyő doğd...

Éva Marianna Besnyő, çektiği fotoğraflarla toplumsal eşitsizlikleri, yoksulluğu, Nazi şiddetini ve f...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Gerda Taro

İspanya’daki iç savaşa tanıklık edip, yaşanan vahşeti fotoğraflarıyla belgeleyen Gerda Taro’nun katl...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: İlk Seyyar Kadın Fotoğrafçı Mu...

Muzaffer Hanım’ın ilginç bir mesleği vardı. O ilk seyyar fotoğrafçılardandı.