Kadın sünnetine karşı mücadele eden ilk siyahi model Katoucha Niane doğdu
Kendi de mağduru olduğu genital organ sakatlamasına karşı kampanya yürüten Katoucha Niane 30 Aralık 1960’ta Gine’de doğdu.

Kadın sünnetine karşı mücadelesiyle tanınan, Afrikalı ilk siyahi top modeli Katoucha Niane 30 Aralık 1960’ta Gine’de doğdu, 2 Şubat 2008’de Paris’te öldü.

Oyun yazarı ve tarihçi Prof. Djibril Tamsir Niane’nin kızı olan Katoucha Niane, babasının Cumhurbaşkanı Ahmed Sékou Touré tarafından düşman olarak görülmesi sonrası ailesiyle birlikte Gine’den ayrılmak zorunda kaldı. Önce Mali’de, ardından Senegal, Dakar’da yaşadı. 17 yaşında evlendi ve eşiyle Avrupa’ya geldi. Orada Jules-Francois Crahay von Lanvin tarafından keşfedildi ve modellik kariyerine başladı. İlk Afrikalı top modellerden biriydi ve uluslararası alanda Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’in ilham perisi olarak tanındı. 1994 yılında modellik kariyerine son verdi.

Çocukları Senegal’de yaşayan üç çocuk annesi olarak Afrika ülkelerinde yaygın olan genital organ sakatlamasına (kadın sünneti) karşı kampanya yürüttü. Otobiyografisinde dokuz yaşındayken kadın sünnetiyle ilgili deneyimlerini belgeledi.

Niane, 1 Şubat 2008’de, Pont Alexandre III köprüsünün yakınındaki Paris Sen Nehri’nde tekne evine giderken ortadan kayboldu. 28 Şubat 2008’de Pont du Garigliano köprüsünde ölü bulundu. 47 yaşında öldü. Ölüm tarihi olarak 2 Şubat kabul ediliyor.

Görsel: Katoucha Niane'nin 2007 tarihli “Dans ma sandalye” kitabının kapağı


İlgili haberler
30 Aralık 1898 | Ümmü Gülsüm doğdu

Mısırlı eşsiz şarkıcı Ümmü Gülsüm (Umm Kulthum) 30 Aralık 1898'de doğdu, 3 Şubat 1975'te Kahire'de ö...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Genital organ sakatlanmasına son ve...

Avrupa parlamenterleri, Avrupa Birliğinin genital organ sakatlanması ile mücadele etmesini talep ede...

GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.