Kadın haklarını savunan bir gazeteci: Frances Power Cobbe
Kadınların evlilik yoluyla köleleştirilmesinekarşı mücadele eden Frances Power Cobbe, kadınların üniversiteye kabul edilmesini talep eden ilk kadınlardan biriydi.

İrlandalı gazeteci, yazar, kadın hakları aktivisti Frances Power Cobbe 4 aralık 1822'de doğdu. Hayatı iki bölümden oluşur: İlki İrlanda'da kadın görevlerine adanmış, aileye itaat eden bir yaşam, ikincisinde İrlanda ilk kadın hareketinin ana kahramanlarından biri olarak.

Ayrıcalıklı ve son derece dindar bir İngiliz-İrlandalı çiftlik sahibi ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Oldukça muhafazakar şekilde yetiştirildi. Babasının kütüphanesi sayesinde yine de hümanist düşüncelere sahip oldu. Yatılı okuldayken öğretmeni uyanık zihnini fark etmişti. Genç kıza bir saat içinde iki üniversite öğrencisi erkekten daha fazla şey öğretebiliyordu. Frances annesinin ölümünden kısa süre sonra babasına din hakkında şüphelere sahip olduğunu açıkladı. Ceza olarak, ağabeyinin uzaktaki çiftliğine sürüldü. Ancak bir yıl sonra, yaşlanan baba kızından ona yardımcı olmasını istedi, kızı da ona itaat etti.

Otuzlu yaşların ortasında, babasının ölümünden sonra kendi hayatını yaşamaya başladı. Bir yıl boyunca Avrupa'yı dolaştı ve aralarında Mary Lloyd'un da olduğu birçok bağımsız kadınla tanıştı.

Mary ile birlikte Bristol'e gittiler ve her ikisi de meslek sahibi eşcinsel bir çift olarak özgürlüklerini yaşamaya başladılar. Frances başlangıçta bir kız okulunda öğretmenlik yaptı, daha sonra gazeteci ve yazar olarak çalıştı. 320'den fazla makale ve broşür kaleme aldı. Yazdıklarında evlilik yoluyla kadınların köleleştirilmesine karşı argümanlar, aynı zamanda teolojik-ahlaki eleştiriler vardı.

Ayrıca iki ciltlik bir otobiyografi yazdı. Diğer aktivistlerle dünya çapında yazışmalar yaparak, sözleri eyleme dönüştüren yoğun bir mücadele ağı kurdu: Sosyal reformları tasarladı, bir hayvan koruma derneği kurdu ve İngiliz süfrajetlerinin yönetim kurulu üyesi olarak kadın hakları için mücadele etti. Ekonomik bağımlılığın aile içi şiddeti azalttığını fark ettiği için kadınların üniversiteye kabul edilmesini talep eden ilk kadınlardan biriydi. Eşi Mary Lloyd, birlikte 38 mutlu ve mücadeleci yıldan sonra öldü, Frances altı yıl sonra onu takip etti. 5 nisan 1904'te öldü ve eşinin yanına gömüldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...

GÜNÜN KADINI: Malala Yousafzai

Küçük yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği Malala Yousafzai’nin yaşamı ve mücadelesi. O Pakistan’d...

GÜNÜN KADINI: Assata Shakur

Eski Kara Panter ve Black Liberation Army üyesi Assata Shakur hikayesini, kaleme aldığı mektupta şöy...