Fransız Akademisi’ne seçilen ilk ve tek kadın yazar Marguerite Yourcenar
Fransız Akademisi’ne seçilen ilk ve tek kadın olan Fransız yazar Marguerite Yourcenar (Crayencour) 8 Haziran 1903’te doğdu, 17 Aralık 1987’de hayata gözlerini kapadı.

Marguerite Yourcenar, 8 Haziran 1903 yılında Brüksel, Belçika’da dünyaya geldi. Annesi çok küçük yaşta öldü. Evinde özel eğitim gören yazarın çocukluğunun çoğu babası ile birlikte gittiği gezilerde geçti. 

Crayencour soyadını bir iki harf değiştirerek Yourcenar yapan babası ona yazarlıkta kullandığı soyadını kazandırdı. 1927 yılında babası öldükten sonra uzun dünya gezilerine çıktı.

Marguerite Yourcenar’ın ilk romanı Alexis 1929 yılında yayımlandı. II. Dünya Savaşı çıkana kadar göçebe gibi yaşadı, sonra ABD’ye yerleşti.

1947 yılında Fransız vatandaşlığından çıkmadan ABD vatandaşlığına geçen Marguerite Yourcenar, 17 Aralık 1987 yılında Northeast Harbor, Maine, ABD’de hayatını kaybetti.

Yourcenar, 1968’de L’oeuvre an noir (Zenon) adlı yapıtıyla Femine Vacaresco Ödülü’nü aldı. 1980’de Fransız Akademisi’ne seçilerek bu kurumun ilk ve tek kadın üyesi oldu. Fransa’nın Legion d’honneur, Ordre de Merite ve Belçika’nın Ordre de Leopold gibi nişanlarıyla onurlandırıldı. Ödülleri arasında Erasmus Ödülü de yer alır.

Kaynak: Vikipedi

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Emek ve barış mücadelesinin şarkıcıs...

Fasia, gayri meşru ve siyah olduğu için bir Alman ari aileye verilebilecek kız değildi, o nedenle Ne...

GÜNÜN KADINI: Ruth Rewald

Çocuk ve gençlik kitapları yazarı Ruth Rewald 5 Haziran 1906’da Berlin’de doğdu. 1942 yılında Auschw...

GÜNÜN KADINI: Lore Agnes

Politikacı, kadın hakları aktivisti Lore Agnes (Benning) 4 Haziran 1876’da Bochum’da doğdu. 9 Hazira...