30 Nisan 1911 | Alman yazar Luise Rinser doğdu
Alman yazar Luise Rinser, 30 Nisan 1911'de doğdu, 18 Mart 2002'de öldü.

Alman yazar Luise Rinser, 30 Nisan 1911'de doğdu, 18 Mart 2002'de öldü.

Liseden mezun olduktan sonra psikoloji ve pedagoji okudu. 1935'ten itibaren ilkokul öğretmeni olarak çalıştı, ancak faşizm döneminde NSDAP veya NS oluşumuna dahil olmak istemediği için kendi istifa etti. "Camdan Halkalar" adlı ilk çalışması 1941'de çıktı. Kitap, yayın yasağıyla karşılaştı ve Rinser de hapis cezasına çarptırıldı. 1944'te vatana ihanet ve askeri gücün tahribatı nedeniyle tutuklandı. Ölüm cezasıyla karşı karşıya kaldı, ancak müttefiklerin ülkeyi faşizmden kurtarmasıyla serbest bırakıldı. O dönemin deneyimlerini "Hapishane Günlüğü" adlı romanında yazdı. Rinser, savaş sonrası dönemin en ünlü Alman yazarlarından biri oldu.

1945'ten 1953'e kadar Münih'teki "Neue Zeitung" için serbest yazarlık yaptı. Bu süre zarfında "Hayatın Ortası" ve "Daniela" kitaplarını yazdı. 1959'da besteci Carl Orff ile evlendi, ancak evlilik sadece altı yıl sürdü. İlk eşi savaşta ölmüştü. Orff'tan boşandıktan sonra uzun süre Roma yakınlarındaki Rocca di Papa'da yaşadı. Besteci Isang Yun ve ilahiyatçı Karl Rahner ile arkadaş oldu. Altmışlarda "Mükemmel Sevinç" ve "Ben Tobias'ım" eserleri ortaya çıktı. Almanya'daki siyasi ve sosyal tartışmalara aktif olarak katıldı, 1971/72 seçim kampanyasında Willy Brandt'ı destekledi ve yazarlar Heinrich Böll, Günter Grass ve diğer pek çok kişi ile Federal Almanya Cumhuriyeti'nin Pershing füzeleri ile silahlandırılmasına karşı gösteri yaptı.

1972'den itibaren Sovyetler Birliği, ABD, İspanya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, birkaç kez Kuzey Kore, İran, Japonya, Kolombiya ve diğer birçok ülkeyi gezdi. Kürtaj paragrafı § 218'in kaldırılmasında kararlıydı. Rinser ayrıca, ayrılmadığı Katolik Kilisesi'nin keskin bir eleştirmeni oldu. İkinci Vatikan Konseyi'ne akredite bir gazeteci olarak katıldı. Açık bir mektupta Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) üyesi Andreas Baader, Gudrun Ensslin ve diğerlerine yönelik kundaklama nedeniyle hapis kararını eleştirdi ve Ensslin'in babasına "Gudrun bende ömür boyu bir arkadaş buldu" diye yazdı. Federal Almanya Cumhuriyeti'nde sol eleştirel Katolikliğin önde gelen sesi oldu.

1977'de Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 1984'te Richard von Weizsäcker karşısına "Yeşiller" tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterildi. "Mirjam" (1983), "Aslan İninden Hikayeler (1986) ve" Abelard'ın Aşkı "(1991) gibi diğer tanınmış eserlerini yayınlandı. Son eseri efsanevi "Eşek Kardeş" idi.

Luise Rinser 18 Mart 2002'de Münih yakınlarındaki Unterhaching'de kalp yetmezliğinden öldü.

Fotoğraflar: Fembio  

İlgili haberler
29 Nisan 1911| Erika von Brockdorff doğdu

Nazi faşizmine karşı mücadele eden Erika von Brockdorff ‘Hayatımı hep severek yaptığım gibi bir kahk...

23 Nisan 1858 | 19. yüzyılın en büyük bestecilerin...

Tarihçilerin 19. yüzyılın en büyük İngiliz bestecilerinden biri olarak kabul ettiği yazar, besteci v...

22 Nisan 1766| Fransız yazar Germaine Stael doğdu

Fransa’da gerek siyasal yaşamda gerek roman, oyun, deneme, anı, edebiyat eleştirisi gibi çeşitli tür...