27 Ocak 1944 | Mairead Corrigan doğdu
Mezhepler kutuplaşmasının yoğun olduğu bir atmosferde şiddete karşı halkı yan yana getiren bir kadın: Mairead Corrigan Maquire

27 Ocak 1944'de Belfast'ta doğan Mairead Corrigan Maquire Kuzey İrlanda'nın barış hareketlerinden Barış İnsanları Topluluğu'nun kurucusuydu. 1977 yılında Betty Williams ile birlikte Nobel Barış Ödülünü aldı.


Betty Williams, Fotoğraf: Kingkongphoto & www.celebrity-photos.com Laurel  Maryland/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)


Mairead Corrigan, Belfast'ta Katolik bir ailenin yedi çocuğundan ikincisi olarak büyüdü; babası cam temizleyicisiydi, annesi ev kadınıydı. 13 yaşındayken ailesi, Belfast'ta tamamen Katolik, sosyal açıdan dezavantajlı bir mahalle olan Andersonstown'a taşındı. St. Vincent's İlkokulu'na gitti ve ardından bir yıllığına Miss Gordon's Commercial College'a devam etti. 16 yaşından itibaren sekreter olarak çalıştı. 1970'lerde Arthur Guinness & Co. bira fabrikasında baş sekreter oldu.

Mahallesindeki yoksulluğu ve çatışmaları verdiği bir röportajda anlatırken:

"Bu mahallelerde hiçbir şey yok, çocuklar için kesinlikle hiçbir şey yok. Sokakta oynayan çocuklar var, denizden sadece birkaç mil uzakta yaşıyorlar ama onu hiç görmediler. Yazın engelli çocuklarımızı sık sık sahile götürürdük, denizde oldukları tek anlardı bunlar. Bazen akşamları Turf Lodge'da yürüyorduk. Askeri devriyeler nedeniyle aydınlatma yoktu. Köpeklerin havladığını duyduk; sonra aniden silah sesleri duyduk. Herkes siper aldı. Kimin kimi vurduğunu bilmiyorduk. Legio'daki erkek ve kızlarımız nerede saklanacaklarını biliyorlardı. Dışarıda gerçekten farklı bir dünya vardı."

Maguire, kız kardeşi Anne Maguire'ın üç çocuğunun, İngiliz birlikleri tarafından ölümcül bir şekilde vurulan Danny Lennon tarafından sürülen bir araba tarafından ezilip öldürülmesinin ardından Kuzey İrlanda barış hareketinde aktif hale geldi. Çocukların babası ve Mairead de medyanın önünde suçlu tarafları isimlendirmeyi reddetti. Mairead Corrigan şunları söyledi: "Katolik ya da Protestan olması fark etmez, Anne ve Jackie çocuklarına bunu söyleyip durdular ve şimdi onlar öldüler."

Corrigan'ın televizyonda yaptığı konuşmadan bir gün ve olaydan iki gün sonra kazanın görgü tanığı Betty Williams, Kuzey İrlanda halkına barış ve uzlaşma için çağrıda bulundu. Günler sonra Mairead Corrigan ile tanıştı. Sonuçta mezhep çatışmasının yoğun olduğu bir atmosferde 14 Ağustos 1976'da farklı inançlardan (katolik-protestan) 10 bin insan yan yana şiddeti protesto etti.

Barış İnsanları'nın örgütlü hareketi, cenazeden birkaç gün sonra iki kadın ve gazeteci Ciaran McKeown tarafından kuruldu. Ekim 1977'de, iki kadına geriye dönük olarak Barış İnsanlarına olan bağlılıkları nedeniyle 1976 yılı Nobel Barış Ödülü verildi.

Fotoğraf: Nashirul Islam/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Hemşirelik nasıl doğdu? Nasıl görün...

Uzun yıllar bütün hastanelerde karşımıza “sus” ifadesiyle çıkan bu kepli hemşire resmi o duvarlara a...

GÜNÜN BELLEĞİ: 16 Haziran 1923 ‘Kadınlar Halk Fırk...

Kadınların siyasete girmesi ve temsil olanaklarından yararlanma hakkının ilk adımlarından biri olan...

GÜNÜN BELLEĞİ: Tarih, kadın giysileri ve yasaklar

Giysi kadın bedenini denetlemek için kullanılan araçlardan biridir. Kadınların kapalı mı açık mı, kı...