17 Aralık 1917 | İngiltere'nin ilk kadın doktoru Elizabeth Garrett Anderson öldü
Birleşik Krallık'ta bir tıp fakültesinde dekanlık görevi yapan ilk kadındı, sadece bu kadarıyla yetinmedi Elizabeth, ilk kadın belediye başkanı oldu, diğer kadınların hakları için de mücadele verdi.

İngiliz doktor ve kadın hakları savunucusu Elizabeth Garrett Anderson 9 Haziran 1836'da Londra'da doğdu, 17 Aralık 1917'de Suffolk'da öldü. İngiltere'de doktor unvanını alan, Fransa'da tıp alanında doktora yapan, İngiliz Tabipler Birliği'nin (BMA) üyesi olan ve Birleşik Krallık'ta bir tıp fakültesinde dekanlık görevi yapan ilk kadındı.  

Suffolk Aldeburgh'un kadın belediye başkanı olarak İngiltere'nin ilk kadın belediye başkanıydı. Kadınlardan oluşan kadrosu ile ilk İngiliz jinekoloji kliniği olan Yeni Kadın Hastanesi'nin kurucularındandı.

KADINLARIN OY HAKKI VE ÇALIŞMA HAKKI İÇİN MÜCADELE ETTİ

Garrett Anderson, tüm hayatı boyunca kadınların oy hakkı ve kadınların nitelikli mesleklerde çalışma hakkı için mücadele etti.

Suffolk'taki küçük Aldeburgh kasabasında büyüdü, babası bira mayası üreticisiydi. Küçük kız kardeşlerinden biri olan Millicent Garrett Fawcett (1847-1929), daha sonra tanınmış bir süfrajet oldu. Ailede Beth adı verilen Elizabeth, 13 yaşına kadar önce annesinden, sonra bir mürebbiye tarafından evde eğitim gördü. 1849'dan 1854'e kadar, o ve ablası Louie, ünlü şair ve oyun yazarı Robert Browning'in teyzeleri tarafından yönetilen, Blackheath'teki ünlü Centilmenlerin Kızları Akademisi'ne katıldılar. Derslerin odak noktası iyi davranış, İngiliz edebiyatı, Fransızca, İtalyanca ve Almanca idi. Erken gelişmiş ve son derece zeki olarak kabul edilen Garrett mükemmel bir öğrenciydi, ancak öğretmenlerinin sınırlamalarından ve matematik ve fen derslerinin eksikliğinden şikayet ediyordu.

Eğitimini yurtdışında bir geziyle tamamladıktan sonra evine döndü. Ev içi görevlerinin yanı sıra Latince ve matematiği tek başına öğrendi, çok okudu ve dönemin siyasi ve sosyal meseleleriyle tutkuyla ilgilendi. 1854'te okul arkadaşlarını ziyaret ederken, daha sonra Cambridge'deki ilk kadın koleji olan Girton College'ı kuran ve ömür boyu arkadaşı ve danışmanı olan Emily Davies ile tanıştı.

1859'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk lisanslı kadın doktor olan Elizabeth Blackwell Kadın İstihdamını Teşvik Derneği tarafından Büyük Britanya'da “Kadın Mesleği Olarak Tıp” konulu konferanslar vermeye davet edildi. Garrett, Blackwell'i dinlemek için Londra'ya gitti, onunla yüz yüze görüştü, tıp okumaya ve doktor olmaya karar verdi. İlk karşı çıkışının ardından, babası bu devrimci projede onu destekledi.

Kadınlar için tıbbi eğitim olmadığından, Garrett ilk olarak Ağustos 1860'tan itibaren Londra'daki Middlesex Hastanesinde cerrahi hemşire olarak çalıştı. Cerrahi işlemlere ve tıp öğrencilerinin eğitimine katılma fırsatı buldu. Oxford, Cambridge ve Londra üniversitelerinden reddedilmesine rağmen, Garrett yedek hemşire olarak hastaları ziyaret etmeye devam etti ve eczanede çalıştı. Eczacılar Derneği'nden (LSA) bir lisans almaya karar verdi. O zamana kadar Büyük Britanya'da beş yıl doktor gözetiminde çalışanlar, eczacılar loncası tarafından sertifika alarak tıp öğrenimine kalifiye hale getiriliyorlardı. Ancak Eczacılar Birliği Garrett'ın yeterlilik sınavına girmesine izin vermedi; babası durumu mahkemeye götürmekle tehdit etti ve bunun üzerine 1866'da lisans verildi. 1866'da Garrett ilk hastanesini kendisine bağlı bir eczane ile St. Mary's Dispanserinde açtı. Garrett'ın doktor olarak pratik yapması zordu çünkü bir yandan kimse muayenehanesini kiralamak istemiyordu ve diğer yandan her iki cinsiyetten hastalar bir kadına çok şüpheyle bakıyordu. Florence Nightingale (1820-1910) ve Sophia Jex-Blake (1840-1912) ile birlikte, daha sonra tıp fakültesi haline gelen London School of Medicine for Women'da hemşireler ve doktorlar yetiştirdi.

O zamanlar İngiltere'de kadınların sadece okumasına izin verilmekteydi ama diploma almaları imkansızdı. Garrett 1870'te Fransa'ya taşındı. Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti, İmparatoriçe Eugènie'nin müdahalesi sayesinde kadınların Paris'teki tıp fakültesinde okumasına izin verildi. Garrett aynı yıl tıp doktorası ile mezun oldu. 9 Şubat 1871'de James George Skelton Anderson ile evlendi ve Garrett Anderson adını aldı. 1872'de Kadınlar için Tıp Okulu, tanınmış tıp okulları listesine eklendi. Altı yıl sonra, o zamanlar Yeni Kadın Hastanesi'nde bir jinekolog olan Garrett Anderson, yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılmasını gerçekleştiren ilk doktordu. 1883'ten 1903'e kadar da Kadın Tıp Okulu'nun ilk kadın dekanıydı.

1903'te emekli olarak Aldenbourg'da inzivaya çekilen Garrett Anderson, beş yıl sonra (1908) Britanya'nın ilk kadın belediye başkanı seçildi. 17 Aralık 1917'de kalp krizinden öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN İLKİ: Dünyadaki ilk roman, bir kadın tarafın...

Japon yazar Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınan Genji'nin Hikâyesi'nin dünyanın ilk romanı old...

GÜNÜN İLKİ: Bilgisayar oyunu tasarlayan ilk kadın

Hiç düşündünüz mü ‘Bir bilgisayar oyunu tasarlayan ilk kadın kimdir?’ diye. Carol Shaw ile tanıştıra...

GÜNÜN İLKİ: Maç yöneten ilk kadın hakem

Hertha Berlin-Werder Bremen maçını yöneten Bibiana Steinhaus Almanya Birinci Futbol Ligi'nde ilk kez...