16 Mart 1911 | Faşizme karşı direnişçi Marta Damkowski doğdu
Faşizme karşı direnişçi ve sosyal demokrat politikacı Marta Damkowski (Bröker) 16 Mart 1911 Stade'de doğdu, 9 Ağustos 1979'da Hamburg'da öldü.

1923'ten itibaren imparatorluk çocuk örgütü üyesi olan Marta Damkowski, liseden mezun olduktan sonra ticari alanda çıraklık eğitimini tamamladı ve 1927'de Sosyalist İşçi Gençliği'ne (SAJ) katıldı. Ertesi yıl zırhlıların yapılmasını protesto etmek için Uluslararası Sosyalist Mücadele Ligi'ne (ISK) katıldı.

NSDAP 1933'te iktidara geldikten sonra, 1937'de tutuklanana kadar ISK'nın çeşitli yerlerde direniş çalışmalarında aktifti. 1937/38 kışında Bad Tölz'de ISK üyeleri için bir eğitim kursuna katıldıktan sonra, dönüşünde Gestapo tarafından tutuklandı. Yoğun bir şekilde sorguya çekildiği Berlin'deki Alexanderplatz'daki tutukevine alındı. 8 Aralık 1938'de Halk Mahkemesi tarafından vatana ihanete hazırlık suçundan on üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada hüküm giymiş olan kocası Herbert Damkowski, 1944'te Romanya'da zorunlu gönderildiği askerlikte öldürüldü.

Almanya’nın 1945'te Nasyonal Sosyalizmden kurtuluşunun ardından, 1946'dan 1949'a kadar kadın sekreteri olduğu SPD'ye katıldı. 1947'de 1953'e kadar üyesi olduğu Hamburg parlamentosuna seçildi. Profesyonel olarak, o zamanlar Hamburg'un "hapishane idaresi"nde çalıştı, geçici olarak Hahnöfersand'daki Hamburg kadın hapishanesinin yöneticiliğini yaptı.

Siyasi olarak, kadın hareketine ve sosyal politika meselelerine dahil olmaya devam etti. Federal Kadın Komitesi ve SPD Parti Konseyi'ne, Hamburg Eyaleti İşçi Refahı Yürütme Komitesi'ne katıldı ve ölümünden kısa bir süre önce sosyal demokrat kadınlardan oluşan çalışma grubunda faaldi.

Fotoğraf: wikimedia commons

İlgili haberler
Faşizme karşı direnen bir komünist: Elisabeth Bruh...

Hitler faşizmine karşı direnen Elisabeth (Lisbeth) Bruhn (Holz) 26 Aralık 1893'te doğdu, 14 Şubat 19...

Savaşa ve faşizme karşı gözü pek bir hemşire: Gert...

Naziler için çöp toplayan kadınları, ‘Yapmayın, her topladığınız çöp savaşı uzatıyor’ diyerek pasif...

12 Şubat 1916| Faşizmin katlettiği kadınlardan Hil...

Röntgen asistanlığı mesleğini siyasi olarak zulüm görenlere yardım etmek için kullandı, onlara para,...