1 Ocak 1929| Gazeteci ve Yazar Cordelia Edvardson doğdu
Yahudi bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Cordelia Edvardson, toplama kamplarının dehşetine karşı şiirle direndi.

Alman-İsveç-İsrailli gazeteci ve yazar Cordelia Edvardson 1 Ocak 1929’da Münih’te doğdu, 29 Ekim 2012’de Stockholm’de öldü.

Cordelia Edvardson’un kaderi Gestapo genel merkezinde belirlendi ve daha sonraki otobiyografik romanı “Gebranntes Kind sucht den Feuer”de dokunaklı bir şekilde anlatıldı. Nazi ırk yasaları çocukluğunu mahvetti ve hayatını erken yaşlardan itibaren değiştirdi.

Yazar Elisabeth Langgässer’in kızı Cordelia Edvardson, 1929’da Münih’te evlilik dışı bir şekilde dünyaya geldi. Berlin’de üvey babasının katı Katolik evinde büyürken, çocukken kendini yabancı olarak hissetmişti. Nafaka ödemesini güvence altına almak için, Yahudi biyolojik babasının adı doğum belgesine kaydedildi.

Cordelia, yarı Yahudi bir çocuk olarak erken yaşta Yahudi karşıtı tacize ve aşağılanmaya maruz kaldı. Ailesi Yahudilere yönelik saldırılardan kurtarmak için onu İspanyol bir aileye evlatlık olarak vermeye çalıştı. 1943’te adı Cordelia Garcia-Scouvart oldu. Ancak Naziler evlat edinme ‘hilesini’ keşfetti.

Cordelia, annesini vatana ihanet suçlamalarından kurtarmak için yeniden Alman vatandaşlığına geçti ve annesini temize çıkaran belgeler imzaladı. Kısa bir süre sonra önce Theresienstadt’a ve ardından Auschwitz’e (toplama kamplarına) sürüldü ve burada toplama kampı doktoru Dr. Mengele’nin insanları ari ve değil olarak ayırıp olmayanları katlettiği seçimleri kaydetmek zorunda kaldı.

1945’te Uluslararası Kızıl Haç tarafından kurtarıldı. İsveç’e götürüldü. Annesi Elisabeth Langgässer, kızının yaşadığını ancak 1946’da öğrendi ve 1949’da, Langgasser’in ölümünden bir yıl önce, Bergzabern’de ilk kez buluştular.

Edvardson, hayatını İsveç’te bir gazeteci olarak kazandı ve aynı yıl 1984’te İsveççe ve 1986’da Almanca olarak çıkan Gebranntes Kind sucht das Feuer/Yanmış Çocuk Ateş Arıyor (Bränt barn söker sig till elden) romanını yazdı. Travmatik deneyimlerini yazabilmesi 40 yıl sürdü. Aynı yıl yedi baskı yaptı ve Geschwister-Scholl-Ödülü’nü (Scholl Kardeşler Ödülü) aldı.

1974’teki Yom Kippur Savaşı sırasında Edvardson İsrail’e taşındı. İsrail’in yerleşim politikasını sert bir şekilde eleştirdiği için pek de kabul görmedi. Dünyayı Birleştirmek (1989) kitabında Almanlar ve Yahudiler arasındaki ilişki, İsrail ve İsrail’in Arap komşularıyla yaşanan travmatik çatışma hakkında yazdı.

Şiir, toplama kamplarının dehşetinden kurtulmasına yardım etmişti. 1991 yılında, ilk şiir kitabı Jerusalems Laecheln/Kudüs’ün Gülümsemesi yayımlandı.

Cordelia Edvardson, 29 Ekim 2012’de, 2006’da taşındığı Stockholm’de öldü.

Fotoğraf: Wikipedia

İlgili haberler
Tarihte bugün: Şair Emily Dickinson doğdu

19. yüzyılın hiç kuşkusuz en önemli Amerikan şairlerinden Emily Dickinson, 10 Aralık 1830’da doğdu,...

Tarihte bugün: Nikaragualı Şair ve Romancı Giocond...

Portakal Ağacında Oturan Kadın kitabıyla tanınan Nikaragualı Şair ve Romancı Gioconda Belli, Somoza...

Tarihte kadın: Ottilie Pohl

Nazi faşizmi sırasında ‘Kızıl Yardım Almanya’ teşkilatında çalışan Ottilie Pohl, burada, diğer kadın...