Ruanda, rahim ağzı kanserini ortadan kaldırmak için kolları sıvadı
Kadın milletvekillerinin çoğunlukta olduğu Ruanda’da sıkı bir HPV aşılama programı ile rahim ağzı kanseri ortadan kalkıyor.
Güçlü bir HPV aşılama programı, disiplinli bir kanser tarama ve tedavi çabasıyla Ruanda, Afrika'da ve hatta büyük ihtimalle dünyada rahim ağzı kanserini ortadan kaldıran ilk ülke olabilir.

Rahim ağzı kanseri, Ruanda'da kadınları etkileyen en yaygın kanser türlerinden biri. Bu kanser türü 2019'da 940 kadının ölümüne neden oldu. Ancak Ruanda yetkilileri rahim ağzı kanseri testlerini hızla genişletti ve hastalık hakkında farkındalığı artırmak için on binlerce sağlık çalışanını görevlendirdi.

Ruanda 12 yaşındaki kız çocuklarına yönelik başarılı bir ücretsiz HPV aşılama programını sürdürüyor. Köylerde kapı kapı dolaşan sağlık çalışanları rahim ağzı kanserinin tehlikeleri konusunda kadınlara uyarılarda bulunuyor ve kadınları kanser taramalarına katılmaya teşvik ediyor.

Kaynak: Guardian

TÜRKİYE'DE HPV AŞISI BİR LÜKS
Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı yüz binde 4,3’tür. Türkiye'de HPV aşısının 3 dozunun güncel fiyatı ise 2 bin 85 lira. Uzunca bir süredir Türkiye'de kadınlar HPV aşısının ücretsiz yapılması üzere taleplerde bulunuyorlar.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı ücretsiz ol...

Binlerce insanın hayatını kurtarabilecek olan HPV aşısı, Türkiye’de ulusal aşı programında değil. Sa...

HPV halk sağlığı sorunudur, aşısı haktır

Maddi zorluklar bu denli yakamıza yapışmışken fiyatı 1800 liraya varan HPV aşısı ne yazık ki ‘lükse’...

HPV aşısı ücretsiz olmadığında neler mi yaşıyoruz?

Yanlış bilgi, ücretli olması, testlerin anonim yapılmaması kadınların HPV aşısı olmasının da önüne g...