Moğolistan'da Kovid-19 bir kadının karantinaya alınma şekli Başbakanı istifaya zorladı
Moğolistan'da yeni doğum yapmış Kovid-19 hastası bir kadının eksi 25 derecede, üzerinde bir gecelikle karantina merkezine götürülmesi ülke genelinde tepki topladı. Başbakan istifa etti.

Moğolistan'da yeni doğum yapmış Kovid-19 hastası bir kadının eksi 25 derecede, üzerinde bir gecelikle karantina merkezine götürülmesi ülke genelinde tepki topladı. Salgınla mücadele politikası nedeniyle eleştirilen Başbakan Khurelsukh Ukhnaa, Euronews'un haberine göre televizyonda yayınlanan görüntülerin ardından patlak veren protestolar sonrası görevini bıraktığını duyurdu.
Geçtiğimiz günlerde televizyonda, yeni doğum yapmış bir kadının kucağında bebeği ile hava sıcaklığının eksi 25 dereceye düştüğü başkent Ulanbatur'da üzerinde sadece hastane geceliği ve plastik terliklerle karantina merkezine götürüldüğünün görülmesi ülke genelinde tepki topladı, protesto edildi. Çarşamba günü hükümet binalarının önünde yapılan büyük çaplı protestoların ardından Başbakan Khurelsukh Ukhnaa hükümet adına özür diledi ve derhal geri çekileceğini söyledi.

HÜKÜMETTEN İSTİFALAR ARKA ARKAYA GELDİ

Sadece Başbakan değil, yardımcısı, pandemiyle ilgilenen ulusal acil durum komisyonu ve salgın hastalık merkezi başkanı da istifa ettiğini açıkladı. Aralık ayında da yetkililer 58 yaşındaki bir kadının, Kovid-19 test sonucunun negatif olmaması nedeniyle hastaneye girişi reddedildikten sonra hayatını kaybetmesi üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.

Fotoğraf: Başbakan Khurelsukh Ukhnaa (ABD Dışişleri Bakanlığı, Wikimedia Commons)

İlgili haberler
GÜNÜN İSYANI: İstifa edin!

Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz, Ankara’da yaşanan tren kazasına is...

Pandemide sırt sırta verilmiş bir kadın dayanışmas...

Aliye ve Neşe iki mülteci kadın. Türkiye’de yaşadıkları zorluklar aralarındaki dayanışmayı ve komşul...

‘Sınırların Ötesi’nde covid-19

Salgın sürecinde sınır ötesinden şiddet, artan bakım yükü ve vahşi çalışma koşullarına ilişkin tablo...