İranlı sinemacı Ketayun Riyahi mahkemede bayıldı
İran Bağımsız Film Yapımcıları Derneği Ketayun Riyahi'nin mahkemede baskı altında olduğunu ve bu yüzden oyuncunun aniden bayıldığını duyurdu

Kasım'da Devrim Muhafızları'na bağlı Tasnim Haber Ajansı, İranlı sinema oyuncusu Ketayun Riyahi'nin tutuklandığını duyurmuştu. Mahsa Amini'in ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından oyuncu Ketayun Riyahi 18 Eylül'de başörtüsüz fotoğrafını paylaşarak halkın yanında olduğunu duyurmuştu. Ardından polisin şahsi evine düzenlediği baskından kaçmayı başaran Ketayun Riyahi Kasım ayında tutuklandı.

Ünlü oyuncu Ketayun Riyahi'nin mahkemesinde uygulanan baskı ve tehditler sonucu bayıldığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

İran Bağımsız Film Yapımcıları Derneği İnstagram sayfasında, Ketayun Riyahi'nin çarşamba günü önceden duyuru yapılmadan gerçekleşen mahkemesinde kendisinin yetkililerden özür dilemesi için baskı altında olduğunu ve kurulan kameralar önünde yalan itirafa zorlandığını açıklayarak baskılar nedeniyle Riyahi’nin bayılıp ambulansla adliyeden çıkarıldığını duyurdu.

Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti Yayın Haber Ajansı, Ketayun Riyahi'nin mahkemeden ambulansla nakledildiğini doğruladı ve oyuncunun mahkemede "Ulusal Güvenliğe Karşı Hareket Etmek", "Kamuoyunu Devlete Karşı Kışkırtmak" ve "Ahlaksızlığa Teşvik Etmek" ile suçlandığını duyurdu.

Fotoğraf: Kişisel İnstagram hesabı