Hindistan’da regl olan tekstil işçisi kadınlara yasa dışı ağrı kesiciler veriliyor
Hindistan’da tesktil işçisi kadınlara regl dönemlerine müdahale eden ilaçlar veriliyor. Verimliliğin düşmemesi için verilen hapların depresyon, idrar yolu enfeksiyonları, düşük gibi yan etkileri var.

Thomson Reuters Vakfının (TRF) yaptığı yeni bir araştırma, Tamil Nadu’daki Hint tekstil fabrikalarının kadın çalışanlarına regl ağrıları için sağlıkları üzerinde ciddi yan etkileri olan yasa dışı ağrı kesiciler verdiğini ortaya çıkardı. Tamil Nadu’nun milyar dolarlık konfeksiyon endüstrisinde çalışan 100 kadınla yapılan görüşmeler; onlara işlerinde regl ağrılarının azalmasını sağlamak için işaretsiz ilaçlar verildiğini gösterdi. Kadınların yarısından fazlası bunun sağlıklarına çok büyük zarar verdiğini belirtti.
Kadınların birçoğu bu hapları yıllardır kendilerine ne kadar zarar verdiklerini bilmeden kullanıyordu. Sonradan bu hapların yan etkilerinin depresyon, anksiyete, idrar yolu enfeksiyonu, regl düzensizliği ve hatta düşük olduğunu gördüler.

Bu haplar “zamanı tutan” olarak adlandırılan bir denetçi tarafından verildi; bu kişinin işi çalışanların mesai saatlerini, onların tuvalet molalarını takip etmek ile reviri idare etmekti. TRF tarafından görüşülen ve 15 ila 25 yaş arasında bulunan bu kadınlar, bir nezaretçinin önünde bu hapları yutmaları yönünde kendilerine talimat verildiğini ve ne ilacı olduğu ile yan etkilerinin ne olduğunun kendilerine belirtilmediğini ifade ettiler. Böyle bir fabrikada çalışan 21 yaşındaki Kanaga Marimuthu’nun ifadesine göre, “Maaşımızı kaybetmek ile günün üretim hedeflerini yakalamak için daha fazla hap almak arasında seçim yapmamız gerekiyordu.” Marimuthu, bu hapları bir yıl boyunca kullandı ve sonunda reglden tamamen kesildi. Her ne kadar bu genç işçi, uygun bir doktora görünerek ve haplardan uzak durarak şu an daha iyi durumda ise de, onun gibi bu işte bir söz hakkı olmayan niceleri var.

Sudha, bir dikişçi, hapların regl döngüsünü nasıl bozduğu ve rahminde kanser yapmayan iğ dokulu ur oluşumuna sebep olduğunu belirtti.

DÜZENSİZ REGL, DEPRESYON, HAMİLE KALAMAMA...

TRF, bu işaretsiz hapları uzmanlara inceletti ve bunların Ibuprofen ileAdvil gibi kolay erişebilen, steroid yapısında olmayan anti-enflamatuar ilaçlar olduğunu öğrendi. Bunlar işçileri regl ağrılarından kurtarsa da düzenli aldığında zararlı yan etkileri olduğu da bilinmektedir. Aslında, ismini vermek istemeyen ve bu ilaçları dağıtan bir “zaman tutan”, TRF’ye “İlaçlar, reglleri sırasında işlerini tamamlamalarına yardım ediyordu. Ben bu ilaçları asla yutmazdım ve çalışan yakın arkadaşlarımı da almamaları için ikna ederdim” dedi.

İplikhanelerde ve konfeksiyon fabrikalarında çalışan birçok kadını tedavi etmiş olan Dr. P. Nalina Kumari’nin belirttiğine göre, “Verdikleri ilaçlar bedenlerinde hormonel dengesizlik yaratıyor. Görünür semptomlar mide bulantısı ve kusma. Görünmez semptomlar ise düzensiz regl dönemleri, depresyon ve birçok vakada yaşandığı gibi gebe kalmakta zorluk.”
Tamamen kadınlardan oluşan Tamil Nadu Tekstil ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Jeeva Balamurugan, fabrikaların patronlarının hapların kadınları nasıl etkileyeceği hakkında bilgisi olduğunu; ama yine de azami verimliliği sağlamak için ücretsiz dağıttıklarını iddia ediyor. Hükümet verisine göre; Tamil Nadu’da bulunan 40 bin konfeksiyon fabrikasında ve iplikhanede 300 bin kadın işçi çalışıyor; ama çoğu işçinin kayıt dışı çalıştığı düşünülürse bu sayının daha fazla olduğu pek tabii olarak söylenebilecektir.

KADINLAR ÇALIŞMAK İÇİN RAHİMLERİNİ ALDIRIYOR

Fakir, eğitimsiz ve dışlanmış kesimlerden gelen ve asgari ücrete uzun süreler çalışmak zorunda bırakılmış bu kadınların çoğu, H&M ve Gap gibi uygun fiyatlı hazır giyim mağazalarında bulabileceğiniz sevimli kıyafetleri üretiyor. Yalnız bu kıyafetleri daha hızlı şekilde daha ucuz fiyatlara sağlamanın da kendi maliyeti var. Sömürü endüstrinin her tarfında yayılmış ve kıyafetlerin üretiminin devamlılığını sağlamak için çalışanlara yeterli tuvalet izni dahi verilmiyor. Ve bu durum sadece kayıt dışı fabrikalarla sınırlı değil. Kadınlar çoğunlukla rahimlerini aldırıyor; çünkü işe alımcılar kadın çalışan tutmaktan “Regl işe engel oluyor” bahanesiyle kaçınıyor.

Tamil Nadu’dan resmi bir yetkili, devletin tekstil çalışanlarının sağlığını izlemek ve işle ilgili sağlık sorunlarından kaç kişinin etkilendiğini görmek için bir proje başlattığını ifade etti.

Ekmek ve Gül için vice.com’dan çeviren Ata Mert Binicioğulları

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Rana Katliamı

Binden fazla tekstil işçisinin hayatını kaybettiği Rana Plaza faciası 5 yılı geride bıraktı. Dakka’d...

Hindistan grevinde kadınlar

220 milyon işçinin greve çıktığı Hindistan’da kadınlar da oldukça önemli bir rol oynadı. Kadınların...

Dünyada konfeksiyon sektörü gerçeği: Şiddet, ayrım...

Hazır giyim sektöründe yaşanan şiddet ve ayrımcılık İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) raporuyla...