Fransa'da 2024'ün ilk iki ayında 31 kadın öldürüldü
Geçtiğimiz yıl 134 kadının erkekler tarafından katledildiği Fransa'da, 2024'ün ilk iki ayında 31 kadın öldürüldü.

Fransa'da 2024 yılının ilk iki ayında 31 kadın erkekler tarafından katledildi. Kadın cinayetlerini açıklayan Noustoutes isimli kadın kolektifinin raporuna göre, her geçen sene kadına yönelik şiddetin arttığı Fransa'da 2023 yılında 134 kadın öldürülmüştü.

Bazı raporlara göre ise Fransa'da her yıl ortalama 200 kadın da maruz kaldıkları şiddetin bir sonucu olarak intihar ediyor.

Her yıl ortalama 18 ila 75 yaş arasındaki 213 binin üzerinde kadın, eşi (partneri, resmi nikahlı eşi, erkek arkadaşı) veya eski eşi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakıldığı belirtildi. Bu mağdurların yüzde 29'unun 18-29 yaşları arasında olduğu açıklandı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Fransa'da çocuk istismarı kuruluşu "l'Enfant Bleu / Mavi Çocuk"un araştırmalarına göre, Fransızların yüzde 16'sının çocukken istismara uğradığına işaret etti. Her 6 yetişkinden en az 1'inin çocukken maruz kaldığı cinsel şiddetin travmalarıyla yaşadığı vurgulandı.

ENGELLİ KADINLARA ŞİDDET

Avrupa Parlamentosu, Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi raporunda, engelli kadınların yaklaşık yüzde 80'inin şiddet mağduru olduğu ifade ediliyor. Engelli kadınların cinsel şiddete maruz kalma olasılığı, kadın nüfusunun geri kalanına göre dört kat daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

FAİL KARANLIK SOKAKLARDA DEĞİL, EN YAKINIMIZDA

Bir başka araştırmaya göre, cinsel şiddet vakalarının yüzde 91'inde kadınlar saldırganlarını tanıdığına yer verildi. Raporda ''Çoğunlukla bu erkekler toplumumuzdan dışlanmış, karanlık sokaklarda saklanan şiddet yanlısı psikopatlar değil; eşlerimiz, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, iş arkadaşlarımız'' diye belirtildi.

SOKAKLARDA TRANSFOBİ VE TRANSLARA YÖNELİK SALDIRILAR KOL GEZİYOR

Transfobi ve sosyoloji - Aquitaine Bölgesi İnsan Bilim Merkezinin araştırmalarına göre, trans bireylerin yüzde 85'i yaşamları boyunca özellikle sokaklarda saldırıya maruz kaldıklarını açıkladı.

Fotoğraf: Pitxiquin/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

İlgili haberler
Meksika'da 180 bin kadın 8 Mart'ta sokağa çıktı: Y...

Meksika'da binlerce kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde sokağa çıktı.

Unite the Union Genel Sekreteri Graham: 'Grevci ka...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Unite the Union Genel Sekreteri Sharon Graham dünyanın dört bi...

Fransa’da kürtaj hakkı resmen anayasal güvence alt...

Fransa’da Versay Sarayında gerçekleştirilen tarihi kongre oturumda yapılan oylamada 72 hayır oyuna k...