Almanya'da kadınlar 8 Mart'ta grevde, sokakta!
Almanya’nın birçok eyaletinde kreşlerde ve sosyal hizmet iş kollarında grevler başladı. Gün boyunca Stuttgart ve Hamburg da dahil olmak üzere farklı illerde çok sayıda 8 Mart mitingi gerçekleşiyor.

Almanya’nın birçok eyaletinde kreşlerde ve sosyal hizmet iş kollarında tüm gün sürecek grevler başladı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Ver.di sendikası federal hükümet ve yerel yönetimler üzerindeki baskıyı arttırmak istediğini açıkladı. Federal hükümet ve belediyelerin kamu hizmetlerine ilişkin toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı sonrasında Ver.di grevleri başladı. Ver.di Sendikası “Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Amaç, ağırlıklı kadınların çalıştığı mesleklerde taleplerin görünür kılınmasıydı” açıklaması yaptı, sosyal ve eğitim hizmetlerinde çalışanların ülke çapında iş bırakması çağrısında bulundu. Bavyera'da birçok kreş açılmadı, Rheinland-Pfalz ve Saarland'da da birçok kreş ve sosyal hizmet alanları kapalı kaldı.

KADINLAR ÜCRET EŞİTSİZLİĞİNİ KABUL ETMİYOR

Öte yandan Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, Almanya'da kadınlar erkeklerden yüzde 18 daha az ücret alıyor. Kadınların ortalama saat ücreti 20.05, erkeklerin ise 24.36 euro civarında bulunuyor. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ücret dengesizliğinin yüzde 11'nin kadınların düşük ücretli işlerde çalışmalarından kaynaklandığını söyledi. ARD'ye konuşan Heil, yüzde 7'lik kısmın ise ücret ayrımcılığı kaynaklı olduğunu belirtti. Ücret eşitsizliğinin giderilmesi için 12 avro asgari ücretin önemli bir adım olduğunu söyleyen Heil, daha etkili bir adım olarak okullarda beşinci sınıftan itibaren mesleki yönlendirme gerektiğini ifade etti.


Ayrıca gün boyunca Stuttgart, Hannover, Bremen, Dresden ve Hamburg da dahil olmak üzere farklı illerde çok sayıda 8 Mart’a özel mitingler yapılmaya devam ediyor.


Fotoğraf: Ekmek ve Gül- Pelin Şener

İlgili haberler
İranlı kadınlar 8 Mart'ta sokakta: 'Kadın, yaşam,...

İran'da sabah saatlerinden itibaren pek çok ilde kadınlar sokağa çıktı.

Yunanistan’da 8 Mart genel grevle birleşti

Yunanistan’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü protestolarıyla birleşen genel grev ve eylemler saba...

Afganistan'da kadınlar Taliban'a rağmen 8 Mart'ta...

Afganistan’da kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde küçük gruplar halinde okuma, çalışma,...