GÜNÜN ŞARKISI: Xertlis Nadi
Bugün Ansambli Iagundi kadınlarının beraber seslendirdiği geleneksel bir şarkıyla güne başlıyoruz. Yün eğiren kadınların beraber söyledikleri bir imece şarkısı.

Bugün dinleyeceğimiz şarkı Gürcüce. Ansambli Iagundi kadınlarının beraber seslendirdiği geleneksel bir şarkı. Yün eğiren kadınların beraber söyledikleri bir imece şarkısı. Gürcüce' de "nadi" kelimesinin tam karşılığı imece. Kherlis Nadi, yani yün eğirme imecesi.

Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında büyük miktarda yünün eğrilmesi gerekirdi. Bu tür işlerde kadınlar birbirlerine yardım ederdi. Bu imeceye sadece el sanatlarında becerikli kadınlar katılırdı. Khertli Nadi'ye katılan bir kadın, Gürcüce' de "khertal" ve "mala" denilen kendi geleneksel çalışma aletini de yanında getirirdi. Bazı bölgelerde bu becerikli kadınlara "Meksele kadınları" deniyordu. Ev sahibi, nadi üyelerine özel yemekler ikram ederdi. Yün eğirme imecesinde kadınlar beraber şarkılar söyler, oyunlar oynar, dans ederlerdi. İşte bugün dinleyeceğimiz şarkı, kadınların dayanışmayla yün eğirme işinin üstesinden nasıl geldiklerine dair.

Ekmek ve Gül için hazırlayan: Didem Gençtürk

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI Vanuatulu kadınlardan

Vanuatu’nın kuzey tropik adalarında yaşayan 'Vanuatu Women’s Water Music' grubu sanatçılarının perfo...

GÜNÜN ŞARKISI: Mariami Abdushelishvili'den Lazuri...

“Eski Laz deyişlerini söyle bana anne... Ninni söyle bana anne. Ölmesin ninniler.” diyor şarkıda......

GÜNÜN ŞARKISI: Laz kadınlardan ‘Köprü ortasında’

Kaybolmaya yüz tutan şarkıları kadınlar koruyup kollamaz mı hiç? Korur elbet... Bu da kadınların unu...