GÜNÜN ŞARKISI: She works hard for the money
Bugün ‘disko kraliçesi’ Donna Summer’ dan 1983 yılında çıkardığı bir şarkıyı dinliyoruz. Şarkı, çalışkan bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Bugün ‘disko kraliçesi’ Donna Summer’ dan 1983 yılında çıkardığı bir şarkıyı dinliyoruz. Amerikalı şarkıcı Donna Summer'ın aynı adlı 11. stüdyo albümü She Works Hard for the Money'den. Şarkı Michael Omartian ve Summer tarafından yazıldı. Mercury Records tarafından 10 Mayıs 1983'te albümden ilk single olarak yayınlandı. Billboard R&B single listesinde üç hafta boyunca bir numaraya, Billboard Hot 100 listesinde üç numaraya ve Billboard Dance Club listesinde üç numaraya ulaştı. Single, Billboard' un 1983'te en iyi performans gösteren 15. şarkısı oldu. Ayrıca Summer, 1984 Grammy Ödülleri'nde En İyi Kadın Pop Vokal Performansı dalında adaylık kazandı ve şarkıyı törenin açılışında canlı olarak seslendirdi.

'TANRIM, PARA İÇİN ÇOK ÇALIŞIYOR'

Şarkı, çalışkan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Hikaye, Summer' ın 23-24 Şubat 1983 gecesi, Grammy Ödülleri töreninden sonra Batı Hollywood restoranı Chasen's' de katıldığı bir after-party'ye dayanıyor. Summer, uzun saatler çalışmaktan bitkin düşmüş Onetta Johnson adlı bir tuvalet görevlisiyle karşılaşmış ve Onetta’ dan ilhamla bu şarkıyı yazmış. Summer bu akşamı Aralık 1986'da katıldığı ‘You Write the Songs’ adlı televizyon programında şöyle anlatmış:

“Chasen's'de Julio Iglesias için düzenlenen bir partideydim ve menajerimle kadınlar tuvaletine gittik. Orada ufak tefek bir kadın vardı... Odaya girdiğimizde televizyon sesi duyduk ve kendi kendime 'Burası nasıl bir restoran ki kadınlar tuvaletinde televizyon var? Çok lüks olmalı.' diye düşündüğümü hatırlıyorum. Köşeden baktık ve bir kadının başını yana eğmiş uyuduğunu gördük. Televizyonun sesi bangır bangır açıktı. O’na baktım ve kalbim bu kadına karşı şefkatle doldu ve kendi kendime, 'Tanrım, para için çok çalışıyor, bütün gece bu kokuşmuş küçük odaya tıkılmış' diye düşündüm. Sonra dedim ki, 'Para için çok çalışıyor... Para için çok çalışıyor. Susan! Para için çok çalışıyor! İşte bu! İşte bu! Bu olduğunu biliyorum!' ".

Summer hemen ertesi gün prodüktörü Omartian'ın evinde gitti. Beraber şarkıyı tamamladılar. Şarkının ilhamı olan Onetta Johnson albümün arka kapağı için Summer'la birlikte bir lokantada ayakta dururken fotoğraflanmayı kabul etti, ikisi de aynı garson kıyafetlerini giyiyordu.

Şarkının bir dizesi şöyle: "Onetta there in the corner stand / Onetta köşedeki stantta".

Ekmek ve Gül için hazırlayan: Didem Gençtürk

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Dohktar Astam

Dohktar Astam 'Ben bir kız çocuğuyum' demek. 2016 Uluslararası Kız Çocukları Günü kutlamaları için A...

GÜNÜN ŞARKISI: Yoko Ono'dan 'Sisters o sisters'

Yoko Ono yıllar önce kızkardeşlerine seslenmişti bu şarkının dizelerinde... "Kızkardeşlerim, kızkard...

GÜNÜN ŞARKISI: Riff Cohen’den J’aime

Madem dans günü, bu şarkı size gelsin. Tam danslık. Hadi bakalım döküyoruz kurtlarımızı...