GÜNÜN ŞARKISI: Samaylı’m da Konaklarda Dolanır
Sıla Erol'un, tümünün Anadolu’da söylenen kadın ağzı eserlerden oluşan Dilden albümünden bir parça. Enstrüman eşliği olmadan söylenen muhteşem bir yorum…

Sıla Erol'un, tümünün Anadolu’da söylenen kadın ağzı eserlerden oluştuğu ve gelenekte var olan şekliyle, enstrüman eşliği olmadan icra edildiği “Dilden” albümündeki “Samaylı’m da Konaklarda Dolanır” isimli türkü, Ege’de yaşamış ünlü bir zeybek olan Samaeli (Samaylı) için söylenmiştir. Eserde, yaralı olan zeybeğin annesinin çaresizce yardım istediği ‘kapı kapı merhem arar anası’ sözleri, eserin en etkileyici bölümüdür.

DİLDEN ALBÜMÜ HAKKINDA
Sıla Erol’un ilk albümü olan “Dilden”in, fikrinin oluşması ve içeriğinin şekillenmesindeki en büyük etken, sanatçının uzun yıllar boyunca Anadolu halk kültürünü ve müziğini araştırmış olmasıdır. Albümdeki eserlerin tümü Anadolu sözlü müzik geleneğinin kadın ağzı eserlerinden oluşmaktadır. Anadolu’da kadın ağzı eserler herhangi bir çalgı eşliği olmadan seslendirilir ve eşliksiz icraya “dilden söylemek” adı verilir. Sıla Erol’un, albümdeki eserlerin tümünü eşliksiz olarak seslendirmesinin sebebi, geleneği Anadolu’da var olduğu gibi aktarmak istemesidir. Bu açıdan bakılacak olursa “Dilden” albümü, günümüze kadar Türk halk müziği türünde yayınlanan albümler arasında sadece vokalle icra edilen -enstrüman eşliği olmadan- ilk ve tek albüm olma özelliği taşımaktadır.


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Yağmur yağar taş üstüne

Grup “İstanbul’dan” üzerinde yaşadığı toprakları daha iyi anlayabilmek için Anadolu türkülerini yeni...

GÜNÜN ŞARKISI: Kadınlar Vardır

Dün Adalet Yürüyüşü’ne katılan kadınlar hep bir ağızdan bu parçayı söyledi. Filiz Kerestecioğlu’nun...

GÜNÜN ŞARKISI Trio Mandili'den

3 Gürcü kadından oluşan Trio Mandili'den güzel bir yaz şarkısı günümüze eşlik etsin...