GÜNÜN ŞARKISI: La Llorona
Frida filminden bildiğimiz bu şarkının hikayesi bir Meksika efsanesinden gelir.

La Llorona ‘Ağlayan Kadın’ ya da ‘Beyazlı Kadın’ olarak bilinir. Meksika kökenli bir şehir efsanesidir. Genellikle çocukları korkutmak, onlara söz dinletmek için anlatılan bu hikâyenin kökeninde Maria adında güzel bir kadının iki çocuğunu boğarak öldürmesinin ardından kendini nehre atarak intihar etmesi ve bu yüzden arafta kalması efsanesi vardır. Maria’nın ruhu sonsuza kadar dünyada dolaşıp çocuklarına ağıt yakmaya mahkûm edilmiştir. Bazı anlatımlarda öteki dünyaya geçebilmesinin şartı çocuklarını bulup yanında getirmesi olarak belirlenmiştir.
Söylenceye göre beyazlar içinde, çekici bir kadının (Maria’nın hayaleti olduğu sanılmakta) geceleri nehrin yakınında ağıt yakarken duyulması ona ‘Ağlayan Kadın’ adının takılmasına sebep olmuştur. Efsaneye göre onun ağlamasını duyan veya kendisini gören insanlar yakın zamanda ölüme mahkûmdurlar.

herkes bana zenci diyor, Llorona
zenci ama sevimli
herkes bana zenci diyor, Llorona
zenci ama sevimli
ben yeşil biber gibiyim, Llorona
acı ama lezzetli
ben yeşil biber gibiyim, Llorona
acı ama lezzetli

Vay bana, Llorona Llorona
Llorona beni ırmağa gotur
beni şalınla ört, Llorona
çünkü soğuktan ölüyorum

seni sevdiğim için seviyorsun, Llorona
daha çok sevmemi istiyorsun
eğer sana yasamımı verseydim , Llorona
ne kadar çok severdin?
çok sever miydin?
CHAVELA VARGAS 
17 Nisan 1919'da Kosta Rika’da dünyaya gelen Vargas, 14 yaşındayken Meksika'ya göç etti. Henüz toy bir genç kızken caddelerde şarkılar söyleyerek sokak sanatçılığı yapan Vargas, 30'lu yaşlarına geldiğinde profesyonel dünyaya adım attı.
Meksika’da Katolik halkın ön yargılarını dikkate almadan kendi yolunda ilerleyerek şöhret basamaklarında adım adım yükselen Chavela Vargas, erkek kıyafetleri içinde, bir elinde tabancası, asla vazgeçemediği puroları ve "arzu" dolu şarkılarıyla hafızalardan silinmeyecek bir isim oldu.
Meksikalı ressamlar Frida Kahlo ve Diego Rivera ile İspanyol yazar Federico Garcia Lorca'nın çok yakın arkadaşı olan Vargas, kariyeri boyunca 80 albüme imza attı. Dostu Frida Kahlo’nun hayatının beyaz perdeye aktarıldığı 2002 yapımı ‘Frida’ filminde de ‘La Llorona’ şarkısını söylemişti.

İlgili haberler
GÜNÜN İSYANI: Sorumlular nerede?

Çocuğunu özel bir anaokuluna gönderen anne sesleniyor Sincan’dan: “Çocuklarımızı artık nasıl bu tarz...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Meme kanseri ilacı arıyorsanız...

Meme kanseri ilaçları devlet ile üretici firma arasında yaşanan eksikliklerin giderilememesi nedeniy...

Nerede ücretsiz, nitelikli kamu kreşleri?

Aslında kreş bir haktır. Devlet açmalıdır, denetlemelidir, niteliğini artırmalıdır. Hem bunu yapmıyo...