GÜNÜN ŞARKISI: Feeling good
Dönemin kalıplarını kıran Nina Simone, Feeling Good ile pazartesi sendromunu da kırar! Bizden söylemesi… Yeni gün, yeni yaşam iyi hissettirir…

1950’lerin başında ün kazanmaya başlayan Nina Simone, o yıllarda yayılmaya başlayan insan hakları ve siyah vatandaşlara eşitlik gibi konularda bir taraftı ve bunu her fırsatta bir şekilde ifade ediyordu. Bu tavrını yaşamı boyunca da sürdürdü.
Nina Simone, sadece müzik hayatı aracılıyla siyasi düşüncelerini de belirtmekten çekinmiyordu. Martin Luther King, Lorraine Hansberry ve Malcolm X gibi isimlerle olan yakınlığı bilinmekteydi. Martin Luther King’in bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra “‘Why? The King Of Love is Dead” adlı şarkısını bestelemişti. “To Be Young“, “Gifted And Black” gibi şarkıları da yine ırkçılığa meydan okuyan baş yapıtlar arasında yer aldı.
Simone, sadece ırk ayrımcılığına karşı mücadele etmekle kalmayıp, ABD’nin işgalci savaşlarına da meydan okuyordu. Ülkesi ABD’ye daha fazla tahammül edemeyerek, Avrupa’ya yöneldi Sİmone, Liberya, Fransa’da kaldı.
1978 yılında Vietnam Savaşı’nı protesto etmek amacıyla vergilerini ödemeyince tutuklandı ama kısa bir süre sonra serbest kaldı.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Fosforlu Cevriye

“Ben yazar Suat Derviş’im. Kimsenin karısı olarak yâd edilemem” demişti bir davete eşinin ismiyle ça...

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: İncecik süzülmek gibiydi bıçak yaras...

Bir kadın kir izlerini üstünde taşımaktan kirleniyorsa, yaşadığı şeyin ne olduğunun önemi yoktu. Yüz...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Evsizler ve mülteciler için 770 m...

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 1 yılda 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü; evsizler ve mül...