GÜNÜN ŞARKISI: Al Yazmanın Oyası
Adile Yadırgı’nın su gibi akan sesinden bir Ege türküsü.

Kedini şöyle anlatıyor Adile Yadırgı:

1977 Kayseri-Sarız doğumluyum. çocukluğumun büyük bir kısmı Ankara’da geçti... ilköğrenimimi Ankara'nın ardından Balıkesir'de tamamladım. Balıkesir Lisesi’nden mezun olana kadar ailemle beraber orada yaşadım.
Bu süre içerisinde de okul koroları ve Balıkesir Folklor Araştırma Derneğinde (BAFAD) amatörce müzik çalışmalarına devam ettim.
1995 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına girerek müzik eğitimime başladım. Konservatuvarın temel bilimler Türk Halk Müziği Anasanat Dalından “popüler müzik–kültür ve halk müziği’ne etkileri” başlıklı bitirme tezimi vererek 2001 kış yarıyılında mezun oldum.
Bu arada uzun süren bir çalışmaya ortak olduğum ve solistliğini yaptığım “Grup Dost Ezgi” ile Türkiye’nin değişik bölgelerinde ve yurt dışında konserler verdim. İlk solo albümüm olan ve “Seyr-i Alem”le müzikseverlerle buluştum.
Albüm çalışmalarına devam ettiğim sırada tanıştığım Orient Expressions’ın “Divan” albümünde “Kerkük Divanı” adlı türküyü ve yakın zaman önce yitirdiğimiz Tuncay Akdoğan’ın “Bir Nehir ki Ömrüm” adlı albümünde “Yarın Çok Geç Olacak” isimli bestesini seslendirdim.
Yaptığım bu gibi tüm çalışmalardan edindiğim müzik fikrini doğru bir müzik cümlesine dönüştürebilmek ve arayışımın özgün bir çalışma olabilmesi için müzikal seyrime devam ediyorum.


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Loving You

Sizi 70’lere götürüyoruz bugün...

GÜNÜN ŞARKISI: Sivas Ellerinde Sazım Çalınır

Kalem tutan eller katledilmesin, sağ olan başa hep güzellik yazılsın, kavime kardeşe hasret kalmayal...

GÜNÜN ŞARKISI: Lost On You

Pazar gününüzü keyifle geçirmeniz için seçtik bu şarkıyı. Derin ve güçlü bir ses Laura Pergolizzi’ni...