GÜNÜN ŞARKISI: Al Yazmanın Oyası
Adile Yadırgı’nın su gibi akan sesinden bir Ege türküsü.

Kedini şöyle anlatıyor Adile Yadırgı:

1977 Kayseri-Sarız doğumluyum. çocukluğumun büyük bir kısmı Ankara’da geçti... ilköğrenimimi Ankara'nın ardından Balıkesir'de tamamladım. Balıkesir Lisesi’nden mezun olana kadar ailemle beraber orada yaşadım.
Bu süre içerisinde de okul koroları ve Balıkesir Folklor Araştırma Derneğinde (BAFAD) amatörce müzik çalışmalarına devam ettim.
1995 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına girerek müzik eğitimime başladım. Konservatuvarın temel bilimler Türk Halk Müziği Anasanat Dalından “popüler müzik–kültür ve halk müziği’ne etkileri” başlıklı bitirme tezimi vererek 2001 kış yarıyılında mezun oldum.
Bu arada uzun süren bir çalışmaya ortak olduğum ve solistliğini yaptığım “Grup Dost Ezgi” ile Türkiye’nin değişik bölgelerinde ve yurt dışında konserler verdim. İlk solo albümüm olan ve “Seyr-i Alem”le müzikseverlerle buluştum.
Albüm çalışmalarına devam ettiğim sırada tanıştığım Orient Expressions’ın “Divan” albümünde “Kerkük Divanı” adlı türküyü ve yakın zaman önce yitirdiğimiz Tuncay Akdoğan’ın “Bir Nehir ki Ömrüm” adlı albümünde “Yarın Çok Geç Olacak” isimli bestesini seslendirdim.
Yaptığım bu gibi tüm çalışmalardan edindiğim müzik fikrini doğru bir müzik cümlesine dönüştürebilmek ve arayışımın özgün bir çalışma olabilmesi için müzikal seyrime devam ediyorum.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Auschwitz Kahramanı Orli Wald

Nazi Almanyası’nda bir direnişçi olan Orli Wald, 1936’da tutuklandı, yüksek ihanetle suçlandı, dört...

GÜNÜN KADINI: Sevim Burak

Sevim Burak’ın bugün dahi sıra dışı olmaya devam eden yazım stili kadınların deneyimlerini, hakikatl...

GÜNÜN KİTABI: Mısır Koçanlarını Kızartan Koku

Yaklaşık 25 yıldır cezaevinde olan Nibel Genç’in ilk romanı Koçanlarını Kızartan Koku, NotaBene Yayı...