GÜNÜN ŞARKISI: 9 to 5
Yılın son cuma gününde, Country müziğin büyük yeteneklerinden Dolly Parton’ın seslendirdiği bir parçayı dinliyoruz. Sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışanların bir gününü anlatan parçanın adı : 9 to 5.

Dolly Rebecca Parton, Country müziğin efsanelerinden. Bugün 77 yaşında. Çocukluğundan beri şarkı söylüyor, besteler yapıyor.

Dolly, fakir çiftçi bir ailenin 12 çocuğunun dördüncüsü olarak Tennessee’de dünyaya geldi. Şarkı söylemeyi, bu kalabalık aileyi çekip çeviren annesinden öğrendi. Dolly genç bir kızken ailesi Pittman Center bölgesinden Locust Ridge yakınlarındaki bir çiftliğe taşındı. Dolly'nin en sevdiği gençlik anılarının çoğu, orada yaşandı. Locust Ridge'deki çiftlik arazisi ve çevresindeki ormanlık alan, 1970'lerde Dolly'nin "My Tennessee Mountain Home" şarkısını yazması için ona ilham verdi. Ayrıca Dolly, ilk şarkıları "Coat of Many Colors" ve "In the Good Old Days (When Times Were Bad)" ile ailesinin fakirliğini anlattı.

COUNTRY MÜZİĞİN GERÇEK YETENEKLERİNDEN

Dolly, ilk şarkılarını altı yaşında, kilisede söylemeye başladı. Yedi yaşında ev yapımı bir gitar çalmaya başladı. Sekiz yaşındayken amcası ona ilk gerçek gitarını aldı. Ardından daha çocuk yaştayken sahneye çıkmaya başladı. Doğu Tennessee bölgesindeki yerel radyo ve televizyon programlarında şarkılar söyledi. 1964 yılında şarkı yazarı olarak bir plak şirketi ile anlaştı. 1965'te, 19 yaşındayken Monument Records ile anlaştı; başlangıçta bir pop şarkıcısı olarak tanıtıldı. Bir dizi tekli yayınladı. Ancak listelere giren tek teklisi, "Happy, Happy Birthday Baby" oldu. Country tarzında şarkılar kaydetme isteğini dile getirmesine rağmen Monument; Dolly'nin eşsiz, yüksek soprano sesinin bu türe uygun olmadığını düşünerek bu isteği reddetti.

Dolly'nin bestelediği ve Bill Phillips tarafından kaydedilen "Put It Off Until Tomorrow" adlı parça, 1966'da Country listesinde 6 numaraya yükselince plak şirketi yumuşadı ve Dolly’nin Country kayıtları yapmasına izin verdi. Dolly'nin bu türdeki ilk teklisi "Dumb Blonde", 1967'de Country listesinde 24 numaraya ulaştı, ardından "Something Fishy" 17 numaraya yükseldi.

Dolly nota okuyamasa da santur, otoharp, banjo, gitar, elektro gitar, keman, piyano ve saksafon gibi pek çok enstrümanı çalabiliyor. Hatta tırnaklarını da bir enstrüman olarak kullanabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri bugün dinleyeceğimiz 1980 tarihli "9 to 5" şarkısı. Dolly bu şarkının ritmini, aynı adlı filmin setinde sahne arkasında tırnaklarını birbirine vurarak çalıyor.

Şarkının sözleri şöyle:
Ve sendeliyorum mutfağa doğru
Kendime bir bardak hırs koyuyorum
Esniyor ve geriniyorum
Ve canlanmaya çalışıyorum
Duşa giriyorum
Ve kan pompalanmaya başlıyor
Sokaklarda trafik artıyor
Benim gibi dokuzdan beşe çalışan insanlar için
Çalışıyorum dokuzdan beşe
Hayatını kazanmak için ne yol ama
Zar zor geçiniyorum
Hep alıyor
Ama asla vermiyor
Kullanıyorlar aklını
Ve asla vermiyorlar hakkını
Bu insanı delirtmeye yeter
Tabii buna izin verirsen
Fırlıyorum yataktan

Ekmek ve Gül için hazırlayan: Didem Gençtürk

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI Kelmti Horra

Tanımayanlarınızla Tunuslu müzisyen Emel Mathlouthi’yi tanıştıralım. Neslinin Fairuz’u olarak biline...

GÜNÜN ŞARKISI: Yoko Ono'dan 'Sisters o sisters'

Yoko Ono yıllar önce kızkardeşlerine seslenmişti bu şarkının dizelerinde... "Kızkardeşlerim, kızkard...

GÜNÜN ŞARKISI: Wey Malino

Bir ağıt dinleyelim mi bugün. Derinlerde kabuk bağlamış bir yaranın sızlaması gibi içe işleyen bir a...