GÜNÜN PORTRESİ: Milena Jesenska
Onu Franz Kafka’nın sevgilisi olarak değil, en çok da yaşamıyla, öfkeleriyle ve amansız mücadelesiyle tanımalıyız: Milena Jesenska.

Ona yapılan en büyük haksızlık belki de sadece Franz Kafka’nın sevgilisi olarak anımsanması oldu. Milena Jesenska hem ailesine hem de dünyanın adaletsizliğine karşı verdiği amansız öfke ve mücadelesiyle tanınmalı. Bunun yanında da gazeteci, yazar ve çevirmen olarak imza attığı eserlerle tabii.

10 Ağustos 1896’da Prag’da aristokrat bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmişti Milena Jesenska.

Ancak babasının, ailesinin ve ailesinin içinde bulunduğu sınıfın yaşamını ve tüm kurallarını reddetti. Hatta reddetmekle de kalmayıp o sınıf tüm değerleriyle amansız bir savaş verdi ömrü boyunca.

Genç yaşında önce bir Yahudi-Alman’a aşık olarak babasını karşısına aldı ama tutkularından vazgeçmedi. Babası onu hastaneye kapattı ancak öfkesi babasıyla tüm bağını koparmadan dinmeyecekti. Kopardı bağlarını ancak bu kez de elitler sınıfına karşı öfkesi dinmiyordu.

Babasıyla bağlarını kestiği için yaşadığı ekonomik sıkıntının üstesinden emeğiyle geldi tabii ki; çeviriler yapmaya başladı.

Kafka’yla olan tutuklu ilişkisi de böylece başladı. Kendisi de Çek olan Kafka’nın, orijinali Almanca olan hikâyelerinin çevirilerini yaparken ona karşı bir bağlılık hissetmeye başladı, Kafka da çevirilerdeki ustalık ve içtenlikten etkileniyordu. Fırtınalı aşkları böyle başlamıştı.

Milena bir yandan çevirmenlik yaparken bir yandan da yeraltından çıkardıkları bir gazetede yazılar yazıyordu. Sosyalist mücadelesi onu “arananlar” listesinin eksiksiz ismi haline getirmişti.

Milena yine savaşmayı tercih ediyordu, polis aramalarından, baskılarından kaçmıyordu. Naziler tarafından yakalanıp bir toplama kampına götürüldüğünde de asalet ve dirayetle karşılık verdi.
17 Mayıs 1944’te Milena Ravensbrück Nazi kampının ağır koşullarına dayanamayarak böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

Charles Dickens’ın gölgesinde kalmış bir kadın: Öt...

Catherine Dickens bir yazar, aktris ve çok iyi bir aşçıydı ama bütün meziyetleri evliliği yüzünden g...

GÜNÜN KİTABI: Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları

Nazi işgaline karşı direnişte yer alan Sovyet kadınlarının gözüyle savaşı anlatan bu kitap dünün old...