GÜNÜN KİTABI: 1938-1945 Direnişinden Anılar
Hitler faşizmine karşı direnişin sembol isimlerinden Grete’nin öyküsü...

1938-1945 yıllarında, 2. Dünya Savaşı sürerken Hitler’in işgal ettiği Avusturya’nın hapishanelerinde, ağır izolasyon ve tecrit koşullarında işkence altında tutulan, binlercesi kurşuna dizilen, faşizme karşı direnişin öznelerinden olan kadınlardan biri Margarete Schütte-Lihotzky...

Margarete (kısa adıyla Grete) Avusturyalı iki çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 1897 yılında Viyana’da dünyaya gelmiştir. Avusturya’da o dönemler henüz kadınlar için pek de makbul sayılmayan bir meslek olarak mimarlık eğitimini Viyana Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda aldıktan sonra, politikaya ilk adımını 1923/24’te Avusturya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ne üye olmakla atar. 1927’de onunla aynı mesleğe sahip olan Wilhelm Schütte ile evlenir. 1930 yılında bir mimarlık projesi için eşi ile birlikte Sovyetler Birliği’ne gider ve yedi sene boyunca yeni sanayi kentlerinin kuruluşuna katılarak, özellikle okul ve kreş planlanmalarında çalışır. 1937’de pasaportlarının süresi biter ve Rusya’dan ayrılırlar. Margarete ile eşi birçok konuda hemfikir oldukları gibi, Almanya’daki Hitler faşizmine karşı kendi ülkelerinde mücadele vermekte de aynı fikirdedirler: “Günün birinde Almanya’ya gittiğimde Nazilere karşı hiçbir şey yapmamış olmaktan utanırım.” Bu amaçla Sovyetler’den ayrılma planları yaparken, Türkiye’de bulunan Güzel Sanatlar Akademisi’nde çalışmak üzere teklif alırlar. Eşiyle birlikte yaklaşık iki yıl İstanbul’da kalırlar. Margarete aynı süreçte Avusturya Komünist Partisi’ne üye olur. Eşini Türkiye’de bırakarak, faşizme karşı direnişe katılmak üzere Avrupa’ya döner. 22 Ocak 1941 Avusturya Komünist Partisi üyesi olarak, tüm Avrupa’da yükselen faşizme karşı devrimci mücadele yürütürken, bir ajanın Gestapo’yla işbirliği yapması sonucu yakalanıp tutuklanır.

İşte elinizdeki kitabın öyküsü de bu şekilde yazılır; yakalanmasının ardından Margarete’nin direniş ve mücadele hikâyesi başlar... Margaret, 2000 yılında (103 yaşında) hayata veda etti.

(Tanıtım bülteninden...)

Yayınevi: Nisan Yayımcılık
Çevirmen: Pınar Uyan Semerci - Suzan Zengin
Yayın Tarihi: 20.11.2017 İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

GÜNÜN KİTABI: Ölü kadınlar memleketi

Bu kitap, kadın cinayetlerinin neden politik cinayetler olduğunu anlamamızı sağlıyor. Nasıl yakınımı...

GÜNÜN KİTABI: Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları

Nazi işgaline karşı direnişte yer alan Sovyet kadınlarının gözüyle savaşı anlatan bu kitap dünün old...