GÜNÜN KADINI: Hilde Coppi
Hilde Coppi (Rake) 30 Mayıs 1909’da Berlin’de doğdu, 5 Ağustos 1943’te Berlin-Plötzensee’de idam edildi. Faşizme karşı eşi Hans Coppi ile birlikte Roten Kapelle/Kızıl Orkestra içinde mücadele etti.

Hilde Coppi Berlin’de doğdu ve sekreter ve doktor yardımcısı olarak çalıştı. Eşi Hans Coppi bir torna tezgahı operatörü idi. Nazi rejiminin başlamasından kısa bir süre sonra direniş hareketine katılmış ve hapse mahkum edilmişti. 1935’te serbest bırakılmasından sonra, KPD’ye yakın olan Hilde Rake (Coppi) ile tanıştı. Her ikisi de faşizme karşı yasa dışı mücadele etti: Zulüm görenlere saklanacakları ev buldular ve kaçmalarına yardım ettiler. Hilde Coppi, savaş sırasında Moskova radyosunu ve “Alman Halk Radyosunu” dinliyor, haberleri örgütlere iletiyordu. Moskova radyosundan SSCB’de esir alınan askerlerin isimlerini öğreniyor ve ailelerine haber veriyordu. Sovyetler Birliği’ne karşı antipropaganda sergisi Sovyet Cenneti’ne karşı eylemlere katıldı ve SSCB’deki hayatı, Hitler rejimiyle karşılaştıran bildiriler dağıttı. Eylül 1942’de eşiyle birlikte tutuklandı. İki ay sonra oğlu Hans’ı hapishanede doğurdu. Kısa süre sonra eşi idam edildi. 20 Ocak 1943’te Hilde Coppi de ölüm cezasına çarptırıldı. İdamı, çocuğuyla ilgilenebilmesi için altı ay ertelendi. 5 Ağustos 1943’te Berlin-Plötzensee’de idam edildi. 

İnfaz günü ailesine yazdığı bir mektupla veda etti:

»... Şimdi annemin ve senin sevgi dolu mektubunuzu aldım. Oğlum da yanınızda olduğu için ne kadar mutluyum. Şimdi ikinizin de ellerinden tutacağım, böylece son adımlarımı atmak çok kolay olacak. Bize gösterdiğiniz sevgi ve ilgi için teşekkür ederiz. Size bu dertleri yaşatmasaydık ne iyi olurdu. Ama mümkün değil.”

Ölümünden çok sonra Barnim Strasse’de öldürülenler anıtına onunla ilgili şunlar yazıldı:

“Hilde Coppi, vatana ihanet iddiasıyla idam edildi, Roten Kapelle/Kızıl Orkestra’nın Schulze-Boysen Çevresi’nden, narin, cesur, fedakar bu kadın 27 Kasım 1942’de çocuğunu doğurdu. Eşinin infazı ona iletilmediği için acısını yaşayamadı. Öldürülmesinden bir hafta öncesine kadar oğlu yanındaydı. Hilde gururlu, düşüncelerine sadık ve sevgi doluydu. Nefret duymuyordu. Etkileyici bir kişiliğe sahipti. Cezasının affedilmesi başvurusunda bulunmadı. Hiç pişman olmadı.”

Hilde-Hans COPPİ

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Sosyal hizmet öncüsü Alice Salomon…

Alman kadın hareketinin liberal sosyal reformcularından, sosyal hizmetin bilim olarak kabullenilmesi...

GÜNÜN BELLEĞİ: Rose Schneiderman

Amerikalı bir sendikacı ve kadın hakları savunucusu olan Rose Schneiderman, işçi kadınların ekmek ve...

GÜNÜN BELLEĞİ: Käthe Leichter

Kendini işçi sınıfına adayan ve Viyana İşçi Odası kadın bölümü kurucusu olan Käthe Leichter, 1942 yı...