GÜNÜN KADINI: Eva Klemperer
Nazi karşıtı bir müzisyen… Piyanist, ressam çevirmen… Birçok yeteneği olan ve faşizme boyun eğmeyen Eva Klemperer ile tanışın.

Alman konser piyanisti, orkçu, ressam, edebiyat çevirmeni, Nazi karşıtı Eva Klemperer 12 Temmuz 1882'de doğdu, 8 Temmuz 1951'de hayata veda etti. 

Eva Klemperer, Eva Schlemmer olarak Doğu Prusya'da bir Protestan çiftçinin kızı olarak doğdu. Konser piyanisti olarak eğitim aldı. Ancak 1900'den kısa bir süre sonra kariyerinden vazgeçti ve piyano öğretmeni olarak çalıştı. Walter Leistikow'dan resim eğitimi aldı. 1904'te Yahudi edebiyatçı, Almanya'da devrim ve faşizm dönemlerinde tuttuğu günlüklerle de tanınan Victor Klemperer (1881-1960) ile tanıştı. Evlilik, oğullarının fakir bir piyanistle evlenmesini reddeden ebeveynlerine rağmen 16 Mayıs 1906'da gerçekleşti. Her ikisi de başlangıçta Berlin'de yaşıyordu. Evlilik sırasında Victor Klemperer çeşitli Berlin gazetelerinde çalıştı. Eva Klemperer işini bıraktı ve eşinin düzeltmeni oldu. Makalelerini düzeltti ve daktiloya çekti, eşinin sunumlarına eşlik etti ve doktora tezini yazmasına yardımcı oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Eva Klemperer, eşiyle birlikte 1916'da sürgün edildiği Leipzig'de yaşadı. Orada müzik çalışmalarına devam etti ve Prof. Carl Heynse rehberliğinde ork müziği konusunda uzmanlaştı. Eşi, sansür nedeniyle kendini geliştiremediği için, karısının ilerlemesinin eşlerin "manevi eşitliği" ni tehlikeye atacağından korkuyordu. Eva Klemperer zaman zaman arkadaşlarıyla ve tanıdıklarıyla müzik yaptı ve kendi eserlerini besteledi, ancak çeşitli hastalıklardan dolayı müzik yaşamına son vermek zorunda kaldı. 1920'lerde, diğer hastalıkların yanı sıra safra kolik ve depresyondan muzdaripti.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra çift, Victor Klemperer'in Roman Dilleri Araştırmaları profesörlüğüne atanması sonucu Dresden'e taşındı. Nasyonal Sosyalist Alman İmparatorluğu'ndan göç etme girişimleri başarısız oldu; Ancak Eva "Ari" bir kadın olarak daha sonra Victor Klemperer'i sınır dışı edilmekten kurtarabildi. Nazi döneminde eşinin çalışmaları için aktif çaba harcadı. Başlangıçta eşinin günlüklerini müzik sayfaları arasında sakladı. Daha sonra onları, bir ev baskını sırasında Gestapo'nun eline geçmesin diye, düzenli olarak ve "büyük tehlikeler altında" Pirna'daki arkadaşı Annemarie Köhler'e getirdi. Sıradan faşizmin tarihinin yazıldığı günlüklerin kaybolmasını engelledi. Eva Klemperer'in Nazi dönemindeki direnişi, eşi ağırlıklı olduğu için kadın çevreleri tarafından hala tartışılan bir konudur. 1940 yılında çift, Dölzschen'de şimdi korunması gereken bina olarak ilan edilen evlerinden ayrılarak bir Yahudi Evi'ne taşınmak zorunda kaldı. Eserlerinin notalarını Dresden'deki bir evin deposunda mobilyalarla birlikte sakladı. Klemperer çiftinin planlanan sınır dışı edilmesini de engelleyen Şubat 1945'te Dresden'in bombalanması sırasında notalar yandı. Eva'nın bir valiz içinde Münih'e gönderdiği eserlerinin notaları da, bavulla birlikte kayboldu. Victor Klemperer günlüğüne; "Bu eşsiz yetenekli kadının eserlerinden bir şey kalmadı." diye yazdı. Çift, Dresden'in bombalanmasından sonra Bavyera'ya kaçtı ve Haziran 1945'te tekrar Dresden'e döndü. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden hemen sonra, Eva ve Victor Klemperer, Doğu Almanya Cumhuriyeti kültür yaşamının yeniden inşası için Kulturbund içinde aktif olarak çaba harcadılar. Eva Klemperer zaman zaman Kulturbund konserlerinde sahneye çıktı.1951'de kalp krizi sonucu öldü.

İlgili haberler
Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...