GÜNÜN KADINI: ‘Çıplak ayaklı Diva’ Cesaria Evora
‘Aç insanlarla, dünyanın fakir halklarıyla dayanışma içinde olmak için’ sahneye çıplak ayakla çıkmayı tercih eden ‘Çıplak Ayaklı Diva’ Cesaria Evora kim mi? Buyurun....

Atlas Okyanusunda, Kuzey Batı Afrika açıklarındaki bir adalar ülkesi olan Yeşil Burun Adaları’na bağlı São Vicente, Mindelo’da, 27 Ağustos 1941’de dünyaya geldi Cesaria Evora. Doğduğu yer Afrika’da sömürgeleri bulunan Portekiz’in yüzyıllarca üs olarak kullandığı bir ülke. Cesaria Evora, parlak sesi ve fiziksel çekiciliği ile dikkat çekiyordu ama gençliğinde şarkıcılık yaşantısından umduğunu bulamadı. Barlarda şarkı söyleyerek annesine ve iki kızına baktı.
Onu dinlemek için Yeşil Burun Adaları’na gelen Fransız Menajer Jose da Silva, birlikte çalışmayı önerdiğinde Evora 47 yaşındaydı. Evora “Hiç değilse Paris’i görürüm” diyerek öneriyi kabul etti.

Kendi deyimiyle “aç insanlarla, dünyanın fakir halklarıyla dayanışma içinde olmak amacıyla” sahneye gösterişli ayakkabılar yerine çıplak ayakla çıkmayı tercih eden Cesaria Evora’nın ilk albümü 1988’de yayımlandı. 1991 ve 1992’de yeni albümleri çıktığında artık 50’li yaşlarda ve hayatında ilk kez ünlüydü. Şarkılarını Portekizce ile Afrika dillerinin bir karması olan Creole dilinde söylemesine rağmen, sesinin sıcaklığı ile dünyanın her köşesinde geniş bir hayran kitlesi budu.

ÇIPLAK AYAKLI DİVA

Sonraki yıllarda dünyayı dolaşıp aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde yüzlerce konser veren Evora, pek çok ödül aldı. 2003 yılında Güncel Dünya Müziği kategorisinde “Aşkın Sesi (Voz d’amor)” adlı albümüyle aldığı Grammy ödülü bunlardan biri. Çıplak ayaklı diva olarak anılan sanatçı için bu ödüllerin belki en anlamlısı ülkesi tarafından verilen “Kültür Elçisi” unvanı oldu. Sanatçı, Cape Verde’ye özel “morna” tarzı müziğin en önemli isimlerinden biridir. Şarkıları, Portekiz Fado’larından Küba ve Afrika müziklerine uzanan geniş bir yelpazeyi yansıtıyor.

Sanatçı, 17 Aralık 2011’de, Yeşil Burun Adaları’ye bağlı São Vicente adasında bulunan Mindelo’da, kalp yetmezliği ve hipertansiyon teşhisi ile kaldırıldığı Baptista de Sousa Hastanesi’nde, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Ausencia

Cesaria Evora’nın seslendirdirdiği, Goran Bregovic’in bestelediği muhteşem bir tango: Ausencia

GÜNÜN ŞARKISI: Angola

“Aç insanlarla, dünyanın fakir halklarıyla dayanışma içinde olmak için” sahneye çıplak ayakla çıkmay...

GÜNÜN ŞARKISI: Sodade

Yaşamı yoksulluk ve acılar içinde geçen ancak 47 yaşında dünyaya sesiyle kendini tanıtan morna sanat...