GÜNÜN IRKÇILIĞI: Siyahi bir avukat gün içinde üç kez sanıkla karıştırıldı
Siyah bir avukat kadının aynı gün 3 defa sanık ile karıştırılması ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Siyah avukat Alexandra Wilson’ın aynı gün 3 kere mahkeme salonunda sanıkla karıştırılmasına karşı İngiltere ve Wales Mahkeme Hizmetleri Başkanı özür diledi. 

Kraliyet Mahkemeleri ve Divan Hizmetleri Mevcut Başkanı Kevin Sadler, bu durumu tamemen kabul edilemez olarak nitelerken aile ve suç dosyalarında uzman Alexandra Wilson’ın şikayetini soruşturacaklarına dair söz verdi.

Alexandra Wilson bu hafta mahkemeye gittiğini ve bir avukattan ziyade sanık olarak tanımlandığını Twitter hesabında paylaştı. Wilson aynı zamanda mahkemelerdeki ırkçılık sorunlarını merkezine alan ‘İn Black and White’ kıtabının yazarı.

Wilson olanlardan sonra tamamen tükenmiş olduğunu söyledi. Wilson’ın tweetleri mahkemelerde yaşanan ırkçılık suçlamalarını yeniden gündeme getirdi.

Wilson, önce mahkeme girişindeki güvenlik görevlisi tarafından durdurulduğunu ve isminin sorulup sanık listesinde ismi arandığını söyledi. Wilson, bunun masum bir hata olabileceğini düşünmüş.

Ardından orada bulunan insanlardan biri, Wilson’ın gazeteci olduğunu düşünmüş ve mahkeme salonuna girmemesi gerektiğini, mübaşiri beklemesi gerektiğini söylemiş.

Mahkeme salonunun içinde ise bir avukat Wilson’a dışarıda mübaşiri beklemesi gerektiğini söylemiş. Wilson yeniden avukat olduğunu açıklıyor.

Wilson ardından savcının yanına gitmeden önce yaşananları şöyle açıklıyor: “Savcının yanına gitmeden önce, katip oldukça yüksek sesle bana mahkeme salonunu terk etmem gerektiğini söyledi ve beni dışarı çıkarması için mübaşiri çağırdı. Ben cevap veremeden bana bir avukatımın olup olmadığını sordu.”

Wilson üçüncü defa avukat olduğunu açıklamak zorunda kaldığı durumu Twitter’da “İşteki varlığımı sürekli açıklamak zorunda olduğumu beklemezdim!” diyerek paylaştı.

Wilson un tweetine Kevin Sadler da ‘Dün mahkemede yaşadıkların için çok üzgünüm. Bu tamemen kabul edilemez bir davranış ve ben çalışanların rolünü aciliyetle araştıracağım’ dedi.

Geçen hafta Adalet Bakanlığının açıkladığı bir raporda, Siyah, Asyalı etnik azınlıktan insanların “adli atama başvurularında fazla temsil edildiğini” ancak “başarılı olma ihtimalinin daha düşük” olduğu belirtildi.

Kaynak: The Guardian

İlgili haberler
Haftanın fotoğrafı: Irkçıya karşı kadın bakışı!

Benim olduğum yerde kabadayılık yapamazsın...

GÜNÜN BELLEĞİ: Güney Afrikalı kadınlardan ırkçılığ...

9 Ağustos 1956 günü, siyahların hareket özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan geçiş yasalarının kaldırıl...

GÜNÜN PARODİSİ: Amerika’daki gündelik ırkçılık

Cat Adell Amerika’daki gündelik ırkçılığı konu alan harika bir parodi videosu çekti. Bu videouyu ise...