GÜNÜN İLKİ: Senegal’in ilk kadın sörfçüsü Khadjou Sambe
Senegalli sörfçü, dünyanın her yerinden hayranlar kazanıyor.

Khadija “Khadjou” Sambe 14 yaşında sörf yapmaya başladığında, memleketi Senegal, Dakar’da dalgaların içindeki tek yerli kadındı. Ergenlik yıllarını amcaları ve kuzenleri ile sörf yaparak geçirdi, bir gün antrenman yapıp rekabet edecek profesyonel kadın sörfçülerden oluşan bir topluluk bulmayı umuyordu. Şimdi 23 yaşında Kuzey Kaliforniya’da yaşıyor ve her gün profesyonel olma, ülkesini Olimpiyatlarda temsil etme ve yeni nesil Senegalli kızlara sörf yapmaya ilham verme umuduyla eğitim alıyor. California, San Jose ve Santa Cruz’da onunla üç gün geçirdik. Sambe, Dakar’dan 6.000 mil uzakta ama suya girdiğinde evde olduğunu söylüyor. 

Sambe sık sık en sevdiği sörf noktası olan Santa Cruz’daki Pleasure Point’te, dramatik uçurumların çarpan dalgalara baktığı yerde bulunabilir. Bu ona, ilk sörf yaptığı Senegal, Dakar kıyısı açıklarındaki küçük Ngor Adası’ndaki evinin hemen dışındaki molayı hatırlatıyor. Güneşli bir Kaliforniya sabahında düzinelerce insan, suda dalgaların karaya attığı odun gibi tahtaların üzerinde yüzüyor. Uzun akan örgüleriyle ve parlak mavi tahtasıyla Sambe’nin fark edilmesi kolaydır. Uçurumun yarısında, koçu Rhonda Harper onu izliyor, fotoğraflar çekiyor ve teknikleri, yerleşimi ve dalga seçimleri hakkında notlar alıyor.


Harper, onlarca yıldır sörf koçu ve rekabet hakimi. 2014 yılında, sörf camiasında siyah kadınların sayısının azaldığını fark ederek , siyah kadınları ve kızları profesyonel sörfçü olmaları için eğiten bir organizasyon olan Black Girls Surf’ü kurdu . Sambe ile 2016’da Dakar’daki sörfçülerin fotoğraflarına bakarken çevrimiçi olarak karşılaştı. Fotoğraflarda sürekli ortaya çıkan ve kim olduğunu öğrenmek için yerlilerle iletişime geçen bir kadın fark etti. Sambe o zamanlar bir kampta sörf öğretmeniydi ve profesyonel olma hayalleri vardı. Sambe’nin Senegal’de sörf yapan tek kadın olması, resmen rekabet etmesini imkansız hale getirdi, bu yüzden başka bir yere seyahat etmeye ve profesyonel sörfçülerin dünyasıyla bağlantı kurmaya hevesliydi. Harper, Sambe’ye ulaştı. Sambe nihayet eğitime başlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeden önce, iki yıl boyunca iletişim halindeydiler, her gün Facebook ve WhatsApp üzerinden mesajlaştılar. Harper, “Her konuştuğumuzda, Khadjou ne zaman geleceğini sorardı” diyor. Sambe, temmuz ayında San Jose havaalanına indiğinde, o ve Harper ilk kez bir araya geldi. Harper, “İkimizin de yüzümüzde kocaman bir gülümseme vardı” dedi. “Düşündüğüm ilk şey, ‘Bu benim kız kardeşim’ oldu.”

Kaynak: Anne Wernikoff // outsideonline.com 

İlgili haberler
Senegalli kadınlar büyük zorluklar içinde mücadele...

Senegallilerin yaşamını fotoğraflara taşıyan fotoğrafçı Elif Gamze Bozo, fotoğraf çekerken bir araya...

Senegalli ev işçisi kadınlar: Her şeyden sorumlu a...

Senegalli ev işçisi kadınlar düşük ücret, kayıtdışı çalışma, tecavüz, hakaret hatta dayağa varan uyg...

GÜNÜN İLKİ: Kuzey Amerika’daki ilk siyah kadın gaz...

Kuzey Amerika'daki ilk siyah kadın gazete editörü, Mary Ann Shadd, evrensel eğitim hakkı, siyahların...