GÜNÜN DİKKATİ: Kadın yelkenciler şiddet karşı, barışa yelken açtı
Bodrum’da 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında denize açılan kadın yelkenciler, şiddete uğrayan kadınlara dikkat çekti. 3 tekneyle yola koyulan 23 kadın, 7 günlük seyir yapacak.

İlki geçen yıl organize edilen ve geleneksel hale getirilen ‘Barışa Yelken’ etkinliğine bu yıl Türkiye’nin değişik kentlerinden 23 yelkenci kadın katılıyor. ‘Tutku mm’, ‘Nora’, ve ‘Bende’ isimli teknelerle Ege Denizi’nde barış rüzgarları estirecek kadın yelkenciler, Bodrum Limanı’ndan başlayarak Didim, Kuşadası, Sığacık ve Çeşme rotasında 300 deniz millik seyir yapacak. 

‘Tutku mm’ adlı teknenin kaptanı Neşe Hasipek, “Bu kez 2’nci etkinliğimizi yapıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da denizde kutlayacağız. 1 Eylül’de ise kadınları anmak istiyoruz. Çeşme’de bizi kadın yelkenciler karşılayacak. 25 kadın arkadaşımız bizi karşılayacak, kutlama yapacağız. Turumuz 1 hafta sürecek” dedi. ‘Bende’ isimli teknenin kaptanı Ceyda Güleçyüz ise, “2017 yılından beri Neşe ile seyirler yapıyoruz. Deniz tutkusu adıyla kadınların katılımlarıyla Akdeniz, Karadeniz, Adriyatik seyirlerimizi yaptık. 2 senedir Bodrum’da ‘Barış’ seyri yapıyoruz. Geçen sene Yunan adalarına yapmıştık barış seyrini, bu sene ne yazık ki oralara gidemiyoruz, Çeşme’ye kadar gideceğiz. Bu seneki projemize ek olarak ise ‘Kadına Şiddete Hayır’ diyerek kadınlarla barışın diyoruz” dedi.

Bazı denizcilerin “Kadının teknede uğursuzluk” getirir lafına inat, etkinliğe katılan mürettebat üyesi Ayşe İspir ise, “Kadınlar teknede neden olmasın. Kadınlar her şeyi yapabilir. Kadınlar için her şey eşit. Her şey yapabilir demek için buradayız. Kadınlar ile barış içerisinde olalım. Dünya kadınlar ile barışsın. Kadınlar olarak bu etkinliği yaptık. Kadınlar her şeyin üstesinden gelir” diye konuştu.

Kaynak: DHA


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: İşgücü dışında kalan kadınların say...

İstihdamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Haritalama ve İzleme Çalışması’nın 2017-2020 verilerine göre,...

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da her gün altı çocuk kürt...

Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına göre her gün 6 kız çocuğu kürtaj oluyor. Ülkede...

GÜNÜN DİKKATİ: Sağlıklı eğitim için en az 57 bin d...

CHP'den “Covid-19 Salgını ve Eğitim” raporu: Pandemi koşullarında öğrencilerin sağlıklı bir şekilde...