GÜNÜN DİKKATİ: Ankara’da şiddete karşı kadınlara self defans eğitimi
Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü’nün ‘Kadına şiddete hayır’ sloganıyla başlattığı proje kapsamında kadınlara ‘self defans’ (kendini koruma) eğitimi veriliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü “Kadına şiddete hayır” kampanyası başlattı. Kulüp, kampanya kapsamında Ankara’da yaşayan kadınlara savunma tekniklerine ilişkin eğitim vermeye başladı. Tüm kadınların ücretsiz olarak katılabileceği eğitim, haftanın iki günü Büyükşehir Belediyesi Sincan Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

ŞİDDET DOĞRU DEĞİL, AMA KENDİMİZİ KORUMAMIZ GEREKİYOR

EGO Spor Kulübü tarafından düzenlenen “self defans” eğitiminin ilk gününde derse yoğun ilgi gösteren kadınlar, “özgüvenlerinin arttığını” belirterek düşüncelerini anlattı.
Çocuklarıyla birlikte 3 yıldır EGO Spor Kulübüne gelen Burcu Güngör; “Kızım ve oğlum burada karate kursuna geliyor. Ben de onlarla gidip geliyorum. Savunma tekniklerini öğrenmek bizim için çok faydalı olacak. Kadına da, erkeğe de şiddet doğru bir şey değil ama zor durumda kaldığımızda da kendimizi korumamız gerekiyor” diye konuştu.
Oğluyla birlikte kulübe gelen Hülya Soyfidan da şunları söyledi: “Buraya gelmek bizi mutlu ediyor. Çok memnunuz. Bu eğitimler sayesinde kendime güvenim artıyor. Artık kadına şiddet dursun. Bu tür eğitimlerin devam etmesini istiyorum ve erkeklere de şiddet yapmamaları konusunda eğitimler verilmesini istiyorum. Tüm kadınların da bu tür eğitimlere gelmelerini öneririm.”

Kaynak: ankaradanhaber.com

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: 11 milyon kadın ev işine mahkum

TÜİK’in verilerine göre iş hayatına katılmayan kadınların yüzde 46’dan fazlası, 15 yaş altı çocuk ya...

GÜNÜN DİKKATİ: Avrupa’da GSYİH’den sağlık harcamal...

Türkiye, Avrupa’da sağlık harcamalarına gayri safi yurtiçi hasıladan (GSYİH) en az pay ayıran ülke o...

GÜNÜN DİKKATİ: Yüz okul müdüründen sadece 7’si kad...

OECD’e göre Türkiye’de kadın öğretmenlerin oranı arttı. Buna karşın kadın müdürlerin oranı azalarak...