GÜNÜN ÇAĞRISI: Gönül Çalışkan’ı bu davada yalnız bırakmayalım
Gönül Çalışkan’ı benzinle yakıp öldürmeye çalışan Salih Çalışkan yeniden yargılanacak. Gönül’ün tüm kadınlara dayanışma çağrısı var.

2014 yılında İstanbul Tuzla’da boşanmak istediği kocası tarafından üzerine benzin dökülerek yakılan Gönül Çalışkan’ın davasında verilen 20 yıllık ceza Yargıtay kararıyla bozuldu. Bugün yeniden görülecek olan dava için Gönül Çalışkan, tüm kadınlara dayanışma çağrısında bulundu:

“Aylarca şiddet gördüm. Boşanmak istedim. Bana ‘Seni doğduğum gün öldüreceğim’ diyordu. Gerçekten de doğumgünü olan 4 Nisan günü, 2014’te ben sabah 6:30’da işe gitmek için evden çıktığımda üzerime iki şişe benzin dökerek öldürmeye çalıştı beni. Çevredeki insanların müdahalesiyle kurtuldum. Olay sonrası çok ağır tedaviler gördüm, engelli kaldım. Aylarca çalışamadım. Buna rağmen toparlanmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Dava süresince tek bir duruşmayı bile kaçırmadım, yaralarımla gittim mahkemeye. Kadınlar, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği bana güç verdi, her an yanımda oldular. Planlı olduğu çok açık olduğu halde mahkeme‘iyi hal indirimi’ yaparak, 16 yıl 8 ay ceza verdi. Ben daha sonra TV kanallarına çıkarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yanımda olmadığını anlattım. Bu beyanım üzerine ASPB de davaya müdahil oldu, bu indirimli ceza kararı Yargıtay’da bozuldu, ceza 20 yıla çıktı. Şimdi de karşı tarafın Yargıtay’a başvurusu üzerine dava yeniden görülüyor. Yargıtay, bu 20 yıllık cezayı ‘tasarlamanın koşulları yok’ diyerek bozdu. Yani cezanın yine indirilmesi isteniyor. Cezadan değil 4 yıl, 1 saat bile düşülmesini istemiyorum.18 Ekim Cuma günü duruşmamız vardı, karşı tarafın avukatı istifa ettiği için karar duruşması 24 Ekim’e ertelendi. Tüm kadınları o gün benimle dayanışmak için, adaletsiz bir kararın önüne geçmek için Kartal Adliyesine bekliyorum.”

Dava bugün saat 14.30’da Kartal’daki Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

GÖNÜL ÇALIŞKAN DAVASI YENİDEN GÖRÜLÜYOR: Benzinle yakıp öldürmeye çalıştı, “planlı değildi” diye indirim
istiyor

NE OLMUŞTU?
Gönül Çalışkan 4 Nisan 2014’te sabah saat 6:30’da işe giderken, yol üstünde pusu kuran eski eşi tarafından sokak ortasında üzerine benzin dökülerek yakıldı. Uzun süre ağır bir tedavi geçiren Gönül Çalışkan yanıklar nedeniyle engelli kaldı. Tutuklu sanık Salih Çalışkan "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek insan öldürmeye teşebbüs" suçundan Salih Çalışkan'ı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sanığın duruşmadaki hal ve tavırlarını "lehine indirim sebebi" sayan mahkeme, Salih Çalışkan'ı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
İlgili haberler
Gönül Çalışkan davası yeniden görülüyor!

Kendisinden boşanmak istediği için Gönül Çalışkan’ı benzinle yakıp öldürmeye çalışan Salih Çalışkan,...

Güldane Yırtıcı davası görüldü: Mahkeme görevsizli...

Doğum yaptığı hastanede kendisinden boşanmak isteyen Güldane Yırtıcı’ya bıçakla saldıran Ahmet Yırtı...