GÜNÜN BİLGİSİ: İçtiğiniz çaya dikkat
Çay tüketimi kadın ve erkekler üzerinde aynı etkilere yol açmıyor. Yapılan çalışmalar henüz kesin sonuç olmasa da kanser ve östrojen metabolizmasında değişikliklere neden oluyor.

Uppsala University’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınlarda çay tüketimi kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde epigenetik değişikliklere neden oluyor.

Beslenme biçimi, sigara kullanımı ve kimyasallara maruz kalma gibi çevre ve yaşam tarzı faktörlerinin epigenetik değişikliklere neden olabileceği biliniyordu. Yapılan yeni araştırmada ise, çay ve kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişiklikler üzerinde çalışıldı. Çalışmadaki sonuçlar, çay tüketen kadınlardaki epigenetik değişikliklerin erkeklerde olmadığını gösteriyor. Öyle ki, bu epigenetik değişikliklerin birçoğu kanser ve östrojen metabolizmasında yer alan genlerde bulunuyor.

Önceki araştırmalar da, çay tüketiminin östrojen düzeylerini düşürdüğünü, erkeklerde ve kadınlarda çayın biyolojik tepkisi arasında farklılıklar olduğunu gösteriyordu. Ancak kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişikliklerle ilgili herhangi bir sonuç elde edilemedi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kanser ve östrojen metabolizmasında çaydaki farmakolojik olarak aktif bileşenlerin rolü vurgulanıyor. Ancak, bu çalışmada sağlıklı olma ölçütü olarak çay tüketimi işaret edilmiyor. Çünkü oluşan bu epigenetik değişikliklerin ne kadar olumlu ya da ne kadar olumsuz etkilerinin olduğunun tam anlamıyla belirlenebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç var.

Epigenetik değişiklik nedir?
Epigenetik değişiklikler, genlerimizi açıp kapatan kimyasal değişikliklerdir.

Kaynak: BilimFili