GÜNÜN BAŞARISI: İlk yapay kalp naklini yapan Dr. Dilek Gürsoy’A Victress Ödülü
Avrupa’nın ilk ve tek yapay kalp cerrahi uzmanı olan Dr. Dilek Gürsoy, ‘toplumda önder’ konumundaki isimlere verilen Almanya’nın en saygın ödüllerinden ‘Victress Ödülü’ne layık görüldü.

Victress, Berlin’de 2005 yılından bu yana her yıl topluma önderlik eden kadınlara verdiği ödülü, bu yıl Dr. Gürsoy’a verdi.

Dr. Gürsoy, Almanya’nın en değerli ödüllerinden biri olan Victress Ödülü’nü kazanmasıyla ilgili mutluluğunu şu sözlerle ifade etti: “Bu ödül, yapay kalp ve organ nakliyle ilgili çalışmalarımı ve vizyonlarımı daha çok geniş kitlere ulaştırmamı sağlıyor. Bu da, beni ağır hastalarım, özellikle kalp nakil bekleyenler adına çok daha mutlu ediyor.”

Yılda 300 civarında kalp ameliyatı yapan, ünü Avrupa dışına taşan Dr. Gürsoy, başka ülkelerde de kalp ameliyatlarına imza atıyor. Aynı zamanda Dr. Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı doktorlar arasında.

DR. DİLEK GÜRSOY KİMDİR?
Ordulu bir işçi ailesinin çocuğu olarak Almanya’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra başarısından dolayı ortaokulu okumadan lise eğitimine devam etti.

Dr. Gürsoy, uzun yıllar kalp cerrahisi alanında Almanya’nın önemli kliniklerinde çalıştı, uzman cerrahlarla birlikte yapay kalp geliştiren ekiplerin içinde yer aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in övdüğü ve destek verdiği Gürsoy, Siegburg’da Helios Kliniği Yapay Kalp Nakli Bölümü Başhekimi olarak, insan kalbine ihtiyacı ortadan kaldıracak uzun ömürlü yapay kalp üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Eşitlik Adalet Kadın Platformu, Hürriyet, Panorama News, Sözcü


İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Çıplak ayaklarıyla koşan ve birinc...

Mısır’da mendil satarak geçimini sağlayan Marwa, çocukların katıldığı bir maratonda yarışarak birinc...

GÜNÜN BAŞARISI: Projesiyle dünya birincisi olan Me...

Kalp damar uzmanlarının yarıştığı uluslararası bir yarışmada birinciliği kazanan Kalp Damar Uzmanı P...

GÜNÜN BAŞARISI: Muzdan elektrik üretti, yılın kadı...

Muz kabuğundan enerji üretmeyi başaran Kardelen Afrodit Adsal, Enerji Ekonomisi Derneği tarafından b...