26 Şubat 1870| Gabrielle Duchêne doğdu
Gabrielle Duchêne, hazır giyim endüstrisindeki ev işçilerinin sömürülmesine karşı, daha yüksek ücretler ve iyi çalışma koşulları ve kadınların sendikalılaşmasının teşviki için mücadele etti.

Gabrielle Duchêne, 26 Şubat 1870’te Paris’te burjuva bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dreyfus Davası sırasında siyasete ilgi duymaya başladı ve daha sonra sosyal yardım çalışmalarına dahil oldu. 1908’de iç çamaşırı ve moda ürünleri üreticilerinin kooperatifi olan Entr’aide’i kurdu. Sonraki yıllarda, kadın işçilerin eğitimi ve örgütlenmesi yoluyla hazır giyim endüstrisindeki ev işçilerinin sömürülmesine karşı, daha yüksek ücretler ve iyi çalışma koşulları, asgari ücretlerin belirlendiği bir yasa, eşit işe eşit ücret ve kadınların sendikalılaşmasının teşviki için mücadele etti.

Duchêne, Kimya-İç Çamaşırcılar Birliği Konseyinin üyesiydi ve 1913’ten 1915’e kadar Fransız Kadın Ulusal Konseyinin (CNFF) çalışma bölümünün başkanıydı. 1913’te Fransız Ev İşçiliği Ofisini (OFTD) kurdu. Ayrıca Fransız Kadın Çıkarları Ofisinin (OFIF) kurucusuydu I. Dünya Savaşı sırasında (1914-18) , Kadın Sömürüsüne Karşı Eylem için Birlik Komitesini kurdu ve sekreter yardımcısı oldu.

SAVAŞA KARŞI TAVIR ALDI

Başlangıcından beri savaşa karşı tavır aldı. 1915’te tüm gücüyle savaşa karşı çalışmak arzusuyla sendika çalışmasını bıraktı, ancak kadınların ekonomik kurtuluşuna olan ilgisini korudu. O yıl, Lahey Kongresine davet edildi. 1915 yılında kurulan Uluslararası Daimi Barış için Kadın Komitesinin Fransız bölümünün başkanıydı. Duchêne, kovuşturma riskine bakmaksızın savaş boyunca barış için çalışmaya devam etti. Kadınlara Seçim Hakkı Komitesi (CAS), aralık 1917’de Jeanne Mélin, Marthe Bigot ve Gabrielle Duchêne tarafından yönetildi. CAS, örneğin filmler göstererek işçileri toplamayı ve bilgilendirmeyi hedefleyen toplantılar düzenledi, kadınların oy hakkı için onları ajite etmenin yanı sıra, savaşı sona erdirmek için bir referandum düzenlemek istedi. Kadınlar Uluslararası Barış ve Özgürlük Birliği (WILPF) ise 1919 yılında kuruldu. Duchêne, WILPF’nin Fransız bölümünü oluşturdu ve 1954’te ölünceye kadar yönetti. Duchêne’e 1919’da Zürih’teki barış konferansına katılması için pasaport verilmedi, ancak o ve on beş kadın kongreye, diğer ulusların kadınlarına onlarla daha sıkı çalışmaya hazır olduğunu ve iyi dileklerini bildirdikleri bir mektup gönderdiler.

SOVYETLER BİRLİĞİ’NE SEMPATİ DUYDU

1920-1923 yılları arasında Rusya’ya yardım kampanyasına katıldıktan sonra, Sovyet Birliği’ne giderek daha fazla sempati duymaya başladı. Bunu takiben Emperyalizm ve Sömürgeci Baskıya Karşı Lig ve SSCB Dostları Derneği gibi kuruluşlarla çalıştı. Duchêne’nin pasifist inançları Sovyet deneyiminden yavaş yavaş etkilendi. Şubat 1927’de,emperyalizme ve sömürgeci baskıya karşı birliğin kurulduğu Brüksel’de yapılan kongreye katıldı. Birlik, Üçüncü Enternasyonal’in rehberliğinde, Avrupa sömürgelerinde bağımsızlık mücadeleleri geliştirmeye çalıştı. Ekim 1927’de Rusya’ya ilk ziyaretini yaptı. Dönüşünde açıkça Fransız Komünist Partisi’nin “yol arkadaşı”ydı. SSCB’yi bir “barış ülkesi” ve kadınların özgürleştirildiği bir yer olarak gördü, ancak komünist ideoloji hakkında derin bir bilgiye sahip değildi. Duchêne, Frankfurt (1929) ve Paris’te (1932) yapılan silahsızlanma genel konferanslarına katıldı. Ağustos 1932’de, emperyalist savaşa karşı birliğin geliştirilmesine katkı sundu ve Uluslararası Savaşa Karşı Komite’nin kurulmasına katıldı. Amsterdam’daki Savaş ve Emperyalizme Karşı Kongrede Romain Rolland ve Henri Barbusse yanında yer aldı. O zamanlar Uluslararası Savaş ve Faşizme Karşı Komitenin sekreterlerinden biriydi.

1934 yılında Dünya Kadın Meclisini organize etti ve Dünya Savaş ve Faşizme Karşı Kadın Komitesine (CMF) başkanı oldu. Eylül 1936’da Brüksel’deki Evrensel Barış Meclisinin kuruluş konferansına katıldı. II. Dünya Savaşı (1939-45) Duchêne için zor bir dönem oldu, ama burjuva bir aileden geldiği için baskı görmedi, tüm arşivini koruyabildi. 84 yaşında 3 Ağustos 1954’te İsviçre’de öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN DİZİSİ: Chicas Del Cable

Chicas Del Cable Netflix'in İspanya orijinal yapımı olan dizisi. 1928 yılında Madrid’deki ulusal tel...

GÜNÜN DİKKATİ: Erkek profesör sayısı kadınların ik...

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre, öğretim elemanlarının sayısı cinsiyete göre ‘93 bin...

GÜNÜN FİLMİ: Ana Yurdu

Hem bir anne kızın yüzleşme öyküsü hem Nesrin’in yeni bir yaşam için attığı adımları izleyeceğiniz b...