Mutasyonlu virüs hamilelerde ölümü artırdı
Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, hastanelerinde son 2 ayda kovidden hayatını kaybeden anne sayısının 1 yılda yaşanan ölümleri yakaladığına dikkat çekerek ‘Bu artışı mutasyona bağlıyoruz’ dedi.

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, 2020-2021 mart ayları arasındaki 1 yıllık süreçte hastanelerinde yeni doğum yapan ya da hamile olan 5 hasta, marttan sonraki 2 aylık sürede de yine 5 hastanın kovid-19’dan hayatını kaybettiğini söyledi. Tekin, “Biz bu artışı biraz da mutasyona bağladık. Çünkü bu mutasyon daha ağır seyrediyor ve bundan dolayı yoğun bakıma giden anne sayımızda artış oldu” dedi.

SON 2 AYDA 5 ANNE KOVİDDEN ÖLDÜ

Pandeminin ilk gününden bugüne kadar yaklaşık 1500 koronavirüs şüpheli annenin 800’ünün doğumunu gerçekleştirdikleri bilgisini veren Prof. Dr. Tekin “Halen de kovid-19 için ayırdığımız özel servisimizde pozitif annelerimizi takip etmekteyiz. Bugün itibarıyla serviste 15 gebe veya doğum yapmış annemiz var. Hastanemiz büyük olduğundan kovid-19’a özel ayrılan yoğun bakımlar diğer kulelerde. O kulelerdeki yoğun bakımlara yolladığımız gebe sayısı da 8. Ne yazık ki geçen sene marttan, bu sene marta kadar baktığımızda yeni doğum yapan ya da gebelik esnasında toplamda 5 anne hayatını kovid-19 sebebiyle kaybetmiş” dedi. Bu sene de mart ayından itibaren sadece 2 ay içerisinde 5 anne ölümü yaşandığını belirten Tekin “Biz bunu biraz da mutasyona bağladık. Çünkü bu mutasyon daha ağır seyrediyor ve bundan dolayı yoğun bakıma giden anne sayımızda artış oldu. Elimizden geldiğince gebelerimizi ve annelerimizi sıkı bir şekilde takip etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘ANNE SÜTÜNDE KORUYUCU ANTİKORLAR VAR’

Tekin, kovid-19’lu annenin doğumu sırasında bebeklerin çok iyi korunması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “İlk günden itibaren doğum yapan anne ile bebeklerini ayırmamaya özen gösteriyoruz. Anne sütünde koruyucu antikorlar var. Bunlar bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor” dedi.

EMZİREN ANNELERE EĞİTİM VERİLDİ

Yine kovid-19’lu annelerin doğumdan sonra sütlerinde kovid-19 antikoru da tespit ettiklerini anlatan Tekin “Biliyoruz ki anneden bebeğine vertikal geçiş dediğimiz anne karnında geçiş olmuyor. Ama doğum esnasında da bebeği çok iyi korumanız gerekiyor. Ayrıca emzirme sırasında da önlemleri almak gerekiyor” dedi. Anneler için özel videolar, eğitimler hazırladıklarını dile getiren Tekin “Hemşirelerimiz keza doğum yapan kovid-19 pozitif annelerimize maskelerini takıp el hijyenine dikkat ederek bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda eğitimler veriyorlar. Bu süreçte annesi yoğun bakımda olan bebeklerimiz de oldu. Bu bebekler ile anneleri, bebek tableti dediğimiz tablet üzerinden, emzirme hemşirelerimiz dijital ortamda buluşturdular” diye konuştu.

Haber: DHA

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Türkiye’de önlenebilir nedenlere bağlı anne ölümle...

Türkiye’de ergen kız çocuklarının birinci ölüm nedeni hamilelik ve doğum. Yine Türkiye’de önlenebili...

GÜNÜN DİKKATİ: Pandemi sürecinde kadın yoksulluğu...

Türkiye çapında sayıları 381 bin 904 olduğu tahmin edilen yoksul ev kadınları, salgın sonucunda “gel...

Pandemi, hamile ve emziren işçiler için katbekat s...

Bir parfüm fabrikasında çalışan 4 aylık hamile Gizem’in anlattıkları da Dardanel Ton fabrikasında ça...