GÜNÜN BİLGİSİ: Sırt ağrısının 7 olası nedeni
Sırt ağrısının birçok nedeninin olduğunu, ısrarcı ve şiddetli ağrılarda doktora başvurmak gerektiğini unutmamak gerekir.

1-) Kötü Duruş
Sürekli kötü bir pozisyonda durmak, omurganızın şeklinin yapısal olarak değişmesine ve doğal olarak skapula altındaki sırt ağrısının da gelişmesine sebep olacaktır. Sırtı veya başı aşırı eğerek veya örneğin kanepede, yatakta yan yatarak bir şeylerle uğraşmak kaslarınızı zayıflatabilir ve omurga disklerine, kaslara ve bağlara baskı uygulayabilir. Bu rutin dengesizlik, üst sırt ağrısına katkıda bulunur.

2-) Uygunsuz Kaldırma Tekniği
Omuzlarınız üzerinde uygun bir teknik olmaksızın ağırlığın kaldırılması, üst sırtınızı yaralanmaya karşı hassas bir hale getirebilir. Çok ağır bir nesneyi kaldırırsanız, omurganızı çok eğmeyin ama aynı zamanda çok fazla da kasmayın. Çünkü eğer omurga tek bir hizada olacak diye kendinizi kasarsanız bu durum da anatomiye uygun olmadığı için kas ve bağlarınıza çok fazla yük bindirecektir. Aynı zamanda o eşyayı uzun bir süre tutmayın. Bu hareket, üst sırt çevresindeki bağları aşırı derecede gerebilir.

3-)Sırt Kaslarını Aşırı Kullanma
Bir tavanı boyamak, bir arkadaşın mobilyayı taşımasına yardım etmek, sporda aşırı sırt egzersizleri yapmak veya bir voleybol ligine katılmak, eskiden olduğundan daha fazla sırt kaslarını çalıştıracak ve ağrılarınız bir anda artacaktır. Kasların aşırı kullanımı, skapula altı ve omurga arasındaki bölgede ağrıya neden olabilen kas ezilmelerine ve ligament burkulmalarına yol açabilir.

4-) Çıkık Kaburga
Bir kaburga kemiğinin kısmen yerinden çıkması veya tekrarlayan zorlamadan sonra yükü kaldırmak için yanlış hizalanmış olması nadir değildir. Sırt çevresindeki keskin ağrı bu kaburga çıkığından kaynaklanabilir ve bazen derin bir nefes almayı bile zorlaştırır.

5-) Fibromiyalji
Fibromiyalji, çeşitli semptomlarla karakterize kronik bir ağrı durumudur. Daha sık görülen semptomlardan bazıları, sırtın üst kısmındaki hassasiyet ve ağrı dahil olmak üzere, yorgunluk ve yaygın ağrıdır. Ağrı, sıkıştırıcı bir ağrıdan, bazen gelip giden keskin bir ağrıya kadar değişebilir. Fibromiyalji semptomlarının sayısı ve tipi bireye göre değişir, ancak kronik ağrı ve sertlik, yorgunluk, uyku problemleri ve kognitif bozukluk yaygın belirtilerdir. Dikkat dağınıklığı gibi durumlara da sebep olabilir.

6-) Sırt Fıtığı (Torasik herniasyonlu vertebra)
Torasik omurgada (üst sırt) fıtıklaşmış bir disk, bu diskin dış tabakası yırtıldığında ve iç tabakanın nükleus pulposusu dışarı sızmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Bu da yakın bir sinir köküne bası yapar ve ağrıya neden olabilir. Öksürme veya hapşırma sırasında bu ağrı artabilir. Yayılan ağrı sebebiyle sırttaki bu ağrı bazı durumlarda karın bölgesinde ve göğüste hissedilebilir. Sıkışan sinir bölgesinde göre o sinirin ulaştığı bölgelerde uyuşma, bacaklara ulaşırsa yürüme zorluğu veya bağırsak sorunları gibi durumlara sebep olabilir. Sırt fıtığı nadirdir, ancak skapula altındaki ağrı için dikkate alınması gereken bir sebeptir.

7-) Kompresyon (sıkıştırma) Kırığı
Bir kompresyon kırığı, omurga kemiği (tipik olarak üst sırtınızda) zayıfladığında ve sıkıştığında, dinlenme ile daha iyi hissedilen veya dokunmaya karşı hassas olan sırt ağrısına neden olur. Kompresyon kırıkları, daha çok yaşlı erişkinlerde osteoporozdan kaynaklanır.

SIRT AĞRISINDAN KURTULMAK VE KORUNMAK İÇİN 3 KOLAY KURAL
1-)Vücudunuzu Sırttan Değil, Kalçadan Bükün
Herhangi bir şey kaldırırken her zaman üst sırt bölgesinden değil, kalçalardan büküldüğünüzden emin olun. Çoğu insan dizlerinin bükülmesinin güvenli bir kaldırma sağlayacağına inanır, ancak bu tür haraketler bile tek başına bir sırt yaralanmasına neden olabilir. En önemli ipucu, kalçayı bükmek ve üst vücudu mümkün olduğu kadar dik tutmaktır.
2-) Göğsünüzü İleride Tutun
Göğüs öne doğru tutulduğunda ve gövde kalçalardan büküldüğünde, sırt düz tutulmuş olur ve sırttaki yaralanmalardan kaçınılabilir. Sırt kasları daha sonra, iyi bir postürü korumak için en etkili şekilde kendini kontrol edecektir. Dizler otomatik olarak bükülecek, böylece bacaklar ve kalçalar kasları doğru şekilde kaldırma gücünü üretecektir.
3-)Ağırlığı Vücuda Yakın Tutun
Bir nesneyi vücuttan yani güç merkezinden uzun tutmak daha fazla güç harcamanıza sebep olacaktır. Örneğin, çoğu insan için, göğüse yakın bir ağırlığı tutmak çok zor değildir, ancak kolun ulaştığı yerde öne doğru uzanan bir ağırlığı tutmak oldukça zor olabilir.
Bu ekstra kuvvet ayrıca sırta daha fazla yük bindirecektir. Bu nedenle, nesne kişinin bedenine ne kadar yakınsa, daha az yaralanmaya yol açması daha az olasıdır.
Bir nesneyi kaldırma sırasında kolları çok fazla açmak gerekiyorsa, tek başına kaldırmak yerine başka bir kişiden yardım almayı düşünün.
BONUS: Fizyoterapist Meltem Teker'in her zaman kolaylıkla yapabileceğiniz egzersiz önerileri kronik ağrılarınızı azaltmak için yardımcı olabilir.


Kaynak: fizyolojiktibbibilgiler.com

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Yorgunluğu yenmenin 5 yolu

Yorgunluğunuz günlük rutininizden kaynaklanıyorsa bu 5 basit değişikliği yaparak yorgunluğunuzun aza...

GÜNÜN BİLGİSİ: Vücudumuz stresle nasıl başa çıkıyo...

Hepimiz zaman zaman strese gireriz. Tehlikeli bir görevi tamamlamak, bir rapor yetiştirmek, sevdiğim...

GÜNÜN BİLGİSİ: Güneş yanığı

Güneş yanığı uzun süre güneş ışığına maruz kalındığında ve korunulmadığında oluşur.