Yalnız olmadığımızı bilerek yürümeliyiz artık!
Ankara’daki Hayvan Hastanesinde bir kadının maruz kaldığı tecavüz sonrası Veteriner Hekim Esra Doğu’dan tepki: Bu ilk değil, son olsun diye en ağır cezayı almasını istiyoruz!

Yer Ankara...VCOM Hayvan Hastanesi... Ankara Veteriner Fakültesi öğrencilerin sınıfta idol olarak gördüğü ünlü ortopedist Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin ortağı olduğu özel klinik...

Klinisyen hekimlik hayali ile okuyan tüm fakülteli gençlerin ilerde arzusudur böyle bir hastanede çalışmak. Mesleğin pratiklerini öğrenmek, bunları icra edecek tecrübeye sahip olmak... Ne yazık ki mesleğimize ve hayvanlara olan sevgimizin bu kadar ağır bedeller ödeteceğini bilmeden çalışmak çok acı.

Gece yarısı mesleği gereği gece nöbeti tutan genç hekimimiz “idol”ümüz olan şahsın alkol alma teklifini reddedince fiziksel tacize, şiddete ve ardından defalarca tecavüze maruz kalıyor. Yandaş bazı basın organları bu olayı taciz olarak servis ediyor, fakat madalyonun diğer yüzünde korkunç bir tecavüz vakasının yattığını herkes biliyor. Kendisi böyle bir şeyi yalanlıyor elbette ki isminin önündeki ünvana sığınarak. Ve erkekliğinin vermiş olduğu yetkiyle tüm imkanlarını kullanarak. Ama gerçek er zamanda ortaya çıkıyor. Meslektaşımızın şikayeti ile birlikte Jinekolog ile olan telefon konuşması ve kamera görüntüsü gerçeği tüm çıplaklığıyla önümüze seriyor. Şahıs önce açığa alınıyor ardından tutuklanıyor.

Toplumda statü kazanmış bu kişilerin arkasına sığındığı yetki mercileri bu sefer tepkisiz davranamıyor. Geçmişte yapmış olduğu sayısız sözlü ve fiziksel tacizleri de gün yüzüne çıkıveriyor. Bu ilk değilmiş anlaşılan.

Öğrenciler ve öğretim görevlileri de olaya olan tepkilerini göstermek adına bu sabah Dışkapı Kampüsü’nde bir eylem örgütlediler. Fakat eylemin dekanlığın çağrısıyla yapıldığı haberi geliyor kulağımıza; bugüne dek yapılan suçlamaları kabul etmeyen, öğrencilerin şikayetleri üzerine bu şahsa hiç bir yaptırım uygulamayan dekanlık olay kamuoyuna yansıyınca “günah çıkarıyor” öğrencilerin deyimiyle...

Üniversitelerde kadın öğrencilerin yaşadığı cinsel taciz vakası sadece bu değil elbette, türlü bahanelerle odalarına çağrılan kadın öğrenciler, uygulama sınavlarında mini etek giymemizi isteyenler, kalmış olduğumuz derslerden geçmek için iğrenç yemek tekliflerini kabul etmeye zorlananlar... Tüm şikayetlere rağmen bu şahıslara ödül gibi cezalar verilmesi, mevkilerinin daha da yükseltilmesi yaşadığımız tanık olduğumuz olaylardır. Fakat buna bir son vermek için, üniversitelerde ellerini kollarını diledikleri gibi sallayamayacaklarını göstermek için biz kadınlar olarak hep bir elden mücadeleyi örmeli, bu gibi toplumda saygı duyulan ünvan avcılarının da ahlaksız birer zayiat olarak cezalarını çekmesi için gereken her şeyi yapmalıyız. Yalnız olmadığımızı bilerek yürümeliyiz artık!

Hayvan sevgisi ile bu mesleğe gönül vermiş ahlâkî değerleri benimsemiş ve insanlığıyla öğrencilerine bilimin ışığında öğretici yol gösterici olan tüm hocalarımızı ve meslektaşlarımızı bu olaya duyarsız kalmamaya davet ediyor, bu şahsın hak ettiği cezayı almasını istiyoruz elbette hiçbir tahrik, iyi hal indirimden yararlanmadan! Şahsın tutukluluğunun devam etmesi ve olayda gözcü olarak bulunan şahsın ortağı ve başlangıçta yalan beyan veren jinekolog da yargı önünde hesap vermelidir.

Bu şahısların hiç bir canlıya zarar vermemesi adına da Üniversitelerde gerekli önlemlerin alınması, mağdur öğrencilerin şikayetlerinin göz ardı edilmemesi bu gibi olayların önünü almak için atılacak ilk adımın da “kadın beyanının esaslığı” göz önünde tutularak hareket edilmesi en acil taleplerimizdir.


ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ
Tecavüze tepki gösteren ANKARA Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden öğrenciler ise yaptıkları basın açıklamasında olaya sessiz kalmayacaklarını ve tepkilerini her zamankinden daha gür dile getireceklerini söyledi.

İlgili haberler
GÜNÜN TEPKİSİ: Mahkemenin ‘Mağdur erkeksi, tecavüz...

İtalya'da bir mahkemenin, tecavüz suçlamasında bulunan bir kadının ‘erkeksi’ olduğu gerekçesiyle suç...

Öğrencilerin Görükle sınavı

40 bine yakın Uludağ Üniversitesi öğrencisinin yaşadığı Bursa’nın Görükle köyündeki yaşamı öğrencile...

GÜNÜN VİDEOSU: Şule Çet için Adalet!

Bir plazadan düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet için adalet iste...