Cumhurbaşkanı’nın rahatı düşünüldü, gençlerin canı düşünülmedi
Çukurova Üniversitesinde öğrencilere üst geçit yapılması sözü verilelli yıllar oldu ancak yapılan bir çalışma yok. Öğrenciler Ç.Ü. yurdu önünde üst geçit taleplerinden vazgeçmiyor.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde bulunan yurt binaları önündeki caddede yaşanan trafik kazaları sonrası Çukurova Kadın Çalışmaları Topluluğu olarak 2019 yılında gündeme getirdiğimiz üst geçit talebimiz verilen vaatlere rağmen 3 yıldır yerine getirilmiyor. Geçici bir çözüm olarak konan rampa da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adana’ya geldiği gün kaldırıldı, aradan haftalar geçmesine rağmen rampa yerine konulmadı. Biz sadece rampa değil, üst geçidin okullar tekrar açılmadan yapılmasını ve bu konuda açıklama yapılmasını bekliyoruz.

BELEDİYENİN AÇIKLAMASININ ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ

Yaşanan kazalardan sonra ölen ve yaralanan öğrenciler olması sebebiyle 2019 yılında Çukurova Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu olarak toplanan imzalar iletildi. Toplanılan binlerce imza sonucunda Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Yurdunun önüne yaya üst geçidi yapacağını açıkladı. Belediye yaptığı açıklamada kent genelindeki projelerde Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile teknik iş birliğini içeren protokol imzaladıklarını, ilk proje olarak Çukurova Üniversitesi Yurdu önündeki Yaya Üst Geçidi Mimari Projesi çalışmalarına başlanacağını açıkladı. Ancak bu açıklamanın üzerinden de 2 yıl geçti.

‘ÜST GEÇİT YAPMAK BİR YANA ERDOĞAN GELİNCE KALDIRILAN RAMPA HALA YERİNE KONULMADI’

Bir gelişme olmaması üzerine bir yıl önce Belediye’ye sorduğumuzda üst geçit projesini Mimarlık Fakültesinin üstlendiği söylendi. Daha sonrasında Mimarlık Fakültesi’nden bir açıklama gelmedi. Yaşanan son kazalardan sonra yurt önüne yeterli olmayan bir rampa yapıldı. Yapılan bu rampa ise Cumhurbaşkanının Adana'ya gelmesi üzerine kaldırıldı. Cumhurbaşkanı oradan geçerken rahatsız olmaması için rampa kaldırıldı. Öğrencilerin canı düşünülmedi. Cumhurbaşkanının gitmesinin üzerinden haftalar geçmesine rağmen kaldırılan rampa yerine konulmadı. Bozuk olan ışıklar sebebiyle de karşıdan karşıya geçmek isteyen öğrenciler sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Rektör yardımcısına bu mesele açıldığında Belediye’nin ihale yaptığını fakat üstlenen kimsenin olmadığı bilgisi verildi.

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
Yani basit bir üst geçit işi ortada kaldı. Biz de üniversite yönetimi ve Belediye’ye soruyoruz: Öğrencilerin can güvenliğinin önünde hangi sebep geçerli olabilir? Biz Çukurova Kadın Çalışmaları Topluluğu olarak yaz tatili bitmeden üst geçidin yapılmasını, öğrencilerin can güvenliğinin tehlikeye atılmamasını ve ilgili kurumların bu konuyla ilgili en kısa sürede açıklama yapmasını istiyoruz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül