4 kıtadan kadın hikayelerini anlatan 5 film seyirciyle buluşuyor
Kundura Sinema’nın ücretsiz gösterilecek belgesel seçkisi “Mücadelenin Kadınları”, dört kıtadan cesur ve mücadeleci kadınlarla tanışmak için güzel bir fırsat sunuyor.

Pakistan’da bir fabrika yangınında kaybettiği oğlunun adaletini ararken, binlerce işçinin de sesi olan Saeeda; Ürdün’ün ilk kadın tesisatçıları Khawla, Aisha ve Rehab; Meksika’nın ringde ve sokakta güreşçi kadınları Lady Candy, Baby Star ile Mini Sirenita, Venezuela’da politikacıların kirli oyunlarına karşı ateşli bir mücadele veren köylü kadınlar Tamara ve Natalie... Bir ay boyunca sürecek Kundura Sinema Belgesel Kuşağı'nda izleyiciyle buluşacak mücadeleci kadınlar onlar... 30 Nisan-11 Haziran tarihlerinde Beykoz Kundura'da gösterimde olacak Kundura Sinema Belgesel Kuşağı sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gösterilecek filmler için rezervasyonlar beykozkundura.com adresinden yapılabilecek. 

BREZİLYA'NIN SÖMÜRGE GEÇMİŞİNİN İZİ: EVDEKİ HİZMETÇİLER

S. Buse Yıldırım küratörlüğünde hazırlanan Belgesel Kuşağı dört kıtadan kadınların hikâyelerini bir araya getiren 5 filmi, Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturuyor. Seçkide ayrıca, Brezilya sinemasının önemli yönetmenlerinden Gabriel Mascaro’nun yedi farklı hizmetçi kadını yakından izlediği ödüllü belgeseli “Evdeki Hizmetçiler” de gösterilecek. 30 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde gösterilecek film, dünyanın en çok ev işçisi çalıştıran ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Brezilya’da yedi farklı evde yaşananları ‘içeriden’ izliyor. Farklı sınıf, din ve bölgeden seçilmiş yedi gencin, evlerinde çalışan ve aynı zamanda birlikte yaşadıkları hizmetçileri kaydettikleri ‘ev videoları’ndan oluşan “Evdeki Hizmetçiler”, Brezilya’nın sömürge geçmişinin kalıntılarından biri olan ev içi emeğini yaratıcı bir bakışla tartışmaya açıyor.

ÜRDÜN'DEN PAKİSTAN'A, MEKSİKA'DAN VENEZUELA'YA KADINLARIN MÜCADELESİ

Seçkide ayrıca, Ürdün’deki ilk kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan “Su Sızmaz” (Waterproof), Pakistan’da bir fabrika yangınında oğlunu kaybeden bir annenin adalet arayışında binlerce işçinin sesine dönüşmesini anlatan “İndirim İşçileri” (Discount Workers), güreşçi üç kadınının izinde Meksika’daki kadına şiddetin portresini çizen “Kadın Güreşçiler” (Luchadoras) ve Venezuela’da politikacılara karşı mücadele veren köylü kadınları konu alan “Bir Zamanlar Venezuela’da” (Once Upon A Time In Venezuela) adlı belgeseller gösterilecek.

İlgili haberler
Dünyanın ilk kadın sinemacısı Alice Guy Blaché

Henüz kadınların oy hakkı bile yokken Blaché gerek edimlerinde gerekse filmlerinde kadın itkilerini,...

Söz kadın sinemacıların...

Kadın sinemacılar cinsiyet eşitliği kampanyasını değerlendirdi: 5050×2020 olumlu ama tek başlarına y...

GÜNÜN BELGESELİ: Women Make Film

Kadın sinemacıları konu alan belgesel Women Make Film, Toronto Film Festivalinde izleyiciyle buluşac...