Polonya’da kürtaj daha da zorlaştı
Polonya’da hafta başında kadınlar kürtaj hakkının tamamen ortadan kaldırılmak istenmesini protesto etmişti. Avrupa’nın en katı yasalarından biri olan Polonya’daki kürtaj yasası kabul edildi.

Polonya parlamentosu kürtajla ilgili zaten katı olan kuralların sertleştirilmesini onayladı. Ulusal muhafazakar iktidar partisi Hukuk ve Adalet (PiS) ve sağ Konfederacja milletvekilleri ile muhafazakar çiftçi partisinin bazı milletvekilleri Yaşam ve Aile Vakfının sunduğu tasarıyı oyladılar. Değişiklikle çocukta şiddetli deformasyonların veya tedavi edilemez bir hastalığın artık kürtaj gerekçesi sayılamayacağı kabul edildi. Polonya kürtaj yasası Avrupa’daki en katı kürtaj yasalarından biriydi. Hamilelik annenin hayatını veya sağlığını tehlikeye atıyorsa, tecavüz sonucu hamile kalınmışsa ya da bebekte ciddi deformasyonlar varsa kürtaj yasaldı.  

Hafta başında, ülke genelindeki kadınlar yasa değişikliğini protesto etmişlerdi. Yasada ayrıca erken yaşta verilen cinsel eğitimin gençleri mastürbasyona, eş cinselliğe yönlendirdiği gerekçesiyle yasaklanması da söz konusuydu. 

İlgili haberler
Polonya’da kürtaj hakkı tamamıyla kaldırılmaya çal...

Polonya'da kadınlar kürtaj yasasının sertleştirilmesini protesto ettiler.

Koronavirüs salgını kürtaj olmak isteyen kadınları...

Salgın sırasında, korona hastaları dışında farklı sebeplerle hastanelere başvurması gereken kişiler...

100 örgütten ortak açıklama: Kürtaja güvenli erişi...

100 sivil toplum örgütü ortak bir açıklama yayımlayarak, kürtaja erişimin sağlanması için acil önlem...