Almanya’da sokağa çıkan kadınlar ‘Kürtaj temel sağlık bakımıdır’ dedi
Almanya’da yüzlerce kadın 28 Eylül Uluslararası Güvenli Kürtaj Günü’nde kürtajın suç olmaktan çıkarılması, sınırlamaların kaldırılması için eylem yaptı.

Almanya’da Safe Abortion Day/Güvenli Kürtaj Günü’nde, yaklaşık 80 örgüt, parti ve kuruluşun birleştiği kadın vücudunun özerkliği inisiyatifinin çağrısıyla 200’e yakın yerde eylem ve salon toplantıları yapıldı. Münih’te belediye binası akşam saatlerinde mor renkle ışıklandırıldı, Berlin’de Brandenburg Kapısı önünde toplanan kadınlar “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!” dediler. Köln, Frankfurt, Bremen, Wuppertal, Düsseldorf, Dresden, Leipzig, Stuttgart, Göttingen, Hannover, Hamburg’da da kadın zinciri, bisiklet turu, miting ve yürüyüşler yanında kürtajla ilgili panel, film gösterimleri ve sunumlar yapıldı. 

Kadınlar talepleri ise şöyle:

■ Bedensel özerklik hakkı tanınsın!

■ Kürtajı suç haline getiren ve zorlaştıran 218 ve 219 (yasaları) kaldırılsın!

■ Yasal, güvenli, ücretsiz kürtaj sağlansın!

■ Doğum kontrol ve kürtaj cinsel eğitim konularına eklensin!

■ Korunma imkanlarının ücreti karşılansın!

■ Kürtaj hakkında kolay anlaşılır ve ulaşılabilir, yargılayıcı olmayan, ön yargısız bilgiler sağlansın!

■ Medyada, müfredatta veya arkadaş ortamında kürtaj hakkındaki tabular kaldırılsın!

■ Irkçılıktan, transfobiklikten, engelli ayrımcılığından ve diğer bütün ayrımcılıklardan temizlenmiş güvenli tıbbi bir ortam yaratılsın!

İnisiyatif üyesi kürtaj yapan doktorlar adına yapılan açıklamada, Almanya’da kadınların yaklaşık 150 yıldan beri kürtaj yasalarıyla boğuştukları, kendi vücutlarıyla ilgili kararları alamadıkları belirtildi. 218 sayılı yasayla kürtaj yaptıracak kadınların danışmaya gitmelerinin zorunlu hale getirildiği, danışma veren kurumlar arasında prensip olarak kürtaja karşı çıkan kilise örgütleri de olduğu için tesadüf sonucu oralara giden kadınların kürtajdan vazgeçmeye ‘ikna edildiği’ ifade edildi. 219a paragrafıyla kadınların kürtajla ilgili yeterli bilgi almasının kısıtlanması, internet üzerinden bilgi veren doktorların yüksek para cezasına çarptırılması eleştirildi. Doktorların verdiği bilgiye göre 218 ve 219a paragrafları tıp öğrencilerinin kürtaj uzmanlığı eğitimi almalarının önünde engel. Emeklilik nedeniyle kürtaj yapan doktorların sayısı yüzde 40 azaldı, kliniklerin çoğunda kürtaj yapılmıyor. Bu nedenle çoğu kadın 200 km veya daha uzak yerlere gitmek zorunda kalıyor.

Korona dönemindeki hijyen önlemleriyle danışma büroları ancak telefonla randevu alınması halinde hizmet veriyor. Çoğu büro personel azaltmak zorunda kaldı. Bu da danışma randevularının ertelenmesine ve kürtaj için zorunlu olan azami 12 haftanın aşılmasına yol açıyor. 12 haftadan sonra kürtaj yaptırılamadığı için hamilelik sürüyor ya da sağlığa uygun olmayan yollarla bitirilmeye çalışılıyor. Kürtaj olamayan, hamileliğini sürdürmek zorunda bırakılan kadınlar arasında intihar girişiminde bulunanların sayısında da artış olduğu gözleniyor.

Doktorlar, doğum kontrol yöntemlerine ücretsiz erişim, tıp fakültelerinde kürtaj bölümlerinin açılması ve 218-219a kürtaj paragraflarının iptalini talep ediyorlar.

Not: Şimdi Almanya sınırları içinde yer alan eski Doğu Almanya Cumhuriyeti’nde 1940’ların sonundan 1990’a kadar kadınların kendi kararlarıyla, hiçbir kısıtlama olmadan kürtaj yaptırabildikleri kısa bir dönem oldu.


İlgili haberler
Almanya’da ‘Güvenli Kürtaj Günü’ne çağrı: Kürtaj t...

Almanya çapında 80’den fazla kurumdan, oluşan ittifak 28 Eylül Uluslararası ‘Güvenli Kürtaj Günü’ne...

Almanya’da kadınlar yasal ve güvenli kürtaj için y...

Almanya’da binlerce kadın kürtajın suç olmaktan çıkarılması, sınırlamaların kaldırılması için eylem...

Kürtaj yasasına karşı Almanya'da kadınlar eylem ya...

Kadınlar Almanya'da kürtajı zorlaştıran ve doktorların internet sayfalarında kürtaj yaptıklarını açı...