GÜNÜN KADINI: Dolores Huerta
Dolores Huerta, ilkokul öğretmeni olarak çalışırken Latin Amerikalı tarım işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için kendini mücadeleye adadı.

Dolores Huerta, tarım işçilerinin sosyal ve ekonomik koşullarını iyileştirmek için çalışan ve ayrımcılıkla mücadele eden bir kadındı. 1960 yılında, sonrasında Birleşik Tarım İşçileri (UWF) olacak olan Tarım İşçileri Sendikasını (AWA) kurdu. Dolores Huerta olarak bilinen Dolores Fernández, 10 Nisan 1930'da New Mexico'da, ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Huerta, annesi ve babası ayrıldıktan sonra, annesinin yönlendirmesiyle keman, piyano ve dans derslerine, gençlik etkinliklerine katılmaya başladı.

ÖĞRETMENLİKTEN TARIM İŞÇİLERİ İÇİN MÜCADELEYE...
Daha sonra babasıyla sendikal faaliyet yürüten Huerta, aktivist olarak sürdüreceği hayatının ilk adımlarını bu şekilde atmış oldu. Çeşitli alanlardaki başarılarına rağmen, özellikle Meksikalı tarım işçilerinin ve Meksika'da yaşayanların maruz kaldığı ırkçılığa o da maruz kaldı. Öğretmenlerinin etnik kökenini nedeniyle başarılı olamayacağı yönündeki uyarılarına ve maruz kaldığı tüm ayrımcılığa rağmen Huerta, Pasifik Üniversitesine bağlı Stockton College'daki eğitimini dereceyle tamamladı. Bir süre ilkokul öğretmeni olarak çalışan Huerta, tarım işçilerinin ve çocuklarının koşullarını gözlemledikten sonra öğretmenlikten istifa ederek onların yaşam koşullarının değişmesi için kendini mücadeleye adadı.

TARIM İŞÇİLERİNİN HAKLARINI TANIYAN İLK YASA
Çeşitli sendika ve örgütlenme komitelerinde çalışmalar yürüttü. Zararlı tarım ilaçlarının kullanımını, tarımdaki işsizliği azaltmak ve tarım işçileri için sağlık koşullarını iyileştirmek üzere çeşitli çalışmalara katıldı, bu çalışmalar sonucunda tarihi anlaşmalar imzalandı. 70'lerde tarım işçilerinin toplu pazarlık yapma hakkını tanıyan ilk yasa olan 1975 Tarımsal Çalışma İlişkileri Yasası'nın kabul edilmesi için çabaladı. 80'lerde UWF'nin başkan yardımcısı olarak görev yaptı ve UWF'nin radyo kanalını kurdu.

Huerta; kadınlar, tarım işçileri ve göçmenlere ilişkin yaptığı çalışmalardan dolayı, 1998 yılında UFW'den istifa etmeden bir yıl önce Eleanor Roosevelt Ödülü, 2002 yılında ise Yaratıcı Vatandaşlık Puffin/Ulus Ödülü'nü aldı.

Ve Dolores Huerta bugün hâlâ göç, gelir eşitsizliği, kadınların ve Latin halkının haklarını içeren dersler vermeye devam ediyor.

İlgili haberler
GÜNÜN SABAHYILDIZI: Lucy Stone

Evli olmasına rağmen kendi soyadını kullanan ilk kadın, kadın haklarının sabahyıldızı Lucy Stone ile...

GÜNÜN KADINI: Dolores İbárruri; Tutku Çiçeği

“Dizlerimiz üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmeyi yeğleriz.” Bu sözler İspanya’nın en tanınmış komünis...

GÜNÜN BELLEĞİ: Dünyanın ilk kadın sendika başkanı...

O, işçi sınıfının kurtuluşu için elinden gelenden daha fazlasını yapan, kadın işçiler için örnek ola...