Kürt illerinde Mahsa Amini eylemleri: Tarihi direniş etrafında kenetlenelim
Mahsa Jina Amini’nin katledilişinin yıldönümü’nde kürt illerinde sokaklara çıkan kadınlar bu tarihi direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

Mahsa Jina Amini’nin yıl dönümü nedeniyle birçok kentte yürüyüş ve açıklama yapıldı. “Jin,jiyan,azadî” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, dünyaya yayılan tarihi direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

'CİNSİYETÇİ POLİTİKALARI YIKMAYA GELİYORUZ'

Van’da Beşyol mevkiinde bulunan Dabbaoğlu Park’ında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “ Bi, Jin jiyan azadî’yê ber bi azadiyê ve” pankartı ile Mahsa Jina Amini’nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı. Kent valisinin sistematikleştirdiği iki günlük eylem etkinlik yasaklarını öne süren polis, kadınların parkta bir araya gelmesini engellemeye çalıştı. TOMA, zırhlı araç ile ablukaya alınan parka kadınlar ablukayı aşarak giriş yaptı. Kadınlar; “Jin, jiyan, azadî”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “ Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı.

Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Kürt kadını öncülüğünde ortaya çıkan “Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleştiğine değinerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde bir kavşağa “Jin, jiyan, azadî” isminin verildiğini hatırlattı. Sayyiğit, “Ama maalesef biz bu topraklarda sesimizi çıkarmaya çalışırken ablukaya alınıyoruz. Molla rejiminin nasıl ki Jîna şahsında kolonları sarsıldıysa, AKP-MHP faşist iktidarı da cinsiyetçi politikaları da Kürt ve Türkiyeli kadınların öncülüğünde yıkılacak. Rojava’da nasıl bir kadın devrimi hayata geçirildiyse, oradaki zafer bir başarı sembolüne dönüştüyse, Jîna şahsında da bir özgürlük sembolü ortaya çıkmıştır. Leyla Qasımlardan, Sakinelerden, Sevêlere kadar bu mücadele nasıl bu günlere geldiyse bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Açıklama; atılan sloganların ardından sonlanırken, kadınlar daha sonra ablukadan çıkarak bir süre sloganlarla yürüdü. 

JİN,JİYAN,AZADİ

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Mardin Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) il ve ilçe örgütleri, Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekilleri Beritan Güneş, Kamuran Tanhan ile çok sayıda kişi katıldı. “Jin, jiyan, azadî li dijî faşîzmê û qirkirina jinan” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, Jîna’nın fotoğrafları ile “jin, jiyan, azadî” yazılı dövizler taşındı.

Açıklamada sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Açıklamayı kitle adına okuyan HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Aysel Ayav, Jîna’nın katledilişinin ardından kadın öncülüğünde gerçekleşen direnişlere dikkat çekerek, “Bugün Fars ve Kürt kadınlar Jîna için direniş ateşi oldular ve bu tarihi direnişe sahip çıktılar. Her ne kadar iktidar saldırıları artsa da aynı zamanda tavırlarında değişiklik de yaşandı. Kadınların sokakları, direniş alanlarını bırakmadıklarını gördük. Dört parça Kurdistan’a yayılan Kürt kadının direnişini gördük” ifadelerinde bulundu. 

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Beritan Güneş, “Kadınların varlığından korkuyorlar. Bu nedenle kadınlar idama mahkum edildi, zindanlara atıldı. Bu sloganı yaşatan tüm kadınlara selam olsun” şeklinde konuştu.

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile son buldu. 

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

DİYARBAKIR'DAN YÜKSELEN DAYANIŞMA SESİ

Mahsa Amini'nin öldürülmesinin yıl dönümünde Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı ve DAKP Dağkapı Meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çok sayıda kurum ve kadınlar katıldı. Açıklamada “Jın Jıyan Azadi” harfleri ve Mahsa Amini’nin fotoğrafı taşındı. Açıklama öncesi “ jın jıyan azadi” sloganları atıldı. Açıklamayı DAKP ve Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı adına Safiye Akdağ okudu. Açıklama Kürtçe okundu. Anma etkinliği bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşu sonrası beş dakika oturma eylemi yapan kadınlar,sloganlarla anma etkinliğini bitirdi.

Fotoğraf:MA

İlgili haberler
EMEP: Mahsa Jina Amini’nin ölüm yıldönümünde mücad...

Mahsa Jina Amini’nin ölüm yıldönümü ile ilgili EMEP tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’de ve dün...

Mahsa Jina Amini anısına ve dünyada tüm kadınların...

İran'da ahlak polisi tarafından geçtiğimiz sene öldürülen Mahsa Amini'nin ölüm yıl dönümü için İran,...

Mahsa Amini için özgürlüğü örüyoruz

Mahsa Jina Amini için her yerde özgürlüğü örüyoruz...