Karaca Şırnak’ta uzman çavuşun cinsel saldırısını Bakanlara sordu
Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Şırnak’ta genç kadınlara cinsel saldırıda bulunan uzman çavuşu Meclis gündemine taşıdı.

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Şırnak’ta genç kadınlara cinsel saldırıda bulunan uzman çavuşu Meclis gündemine taşıdı.

Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) gerçekleştirdiği basın toplantısına gündeme getirdiği olaya ilişkin “Korucu, asker ve polisten oluşan kolluk güçleri tarafından kadınlara ve kız çocuklarına dönük işlenen taciz, tecavüz, şantaj, çocuk istismarı suçları on yıllardır hız kesmeden devam ediyor.” dedi.

Elinde tuttuğu belgeleri işaret ederek “Bu listede Bingöl, Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Şırnak, Van, Dersim, Bitlis, Elazığ, Kars… bölgenin bütün illerinde korucu, asker ve polisler tarafından işlenen cinsel suçların dökümü var. Bu suçların büyük bir kısmı cezasız kaldı, bir kısmınaysa göstermelik cezalar verildi. Bu taraflı yargı pratiği ise caydırıcı etki bırakması bir yana; cinsel saldırı sonrası hayatını kaybeden İpek Er’in faili ve yine bir uzman çavuş olan Musa Orhan’a ‘bana hiçbir şey olmaz’ dedirtme cesaretini kazandırdı.” ifadelerini kullandı.


MİLLİ SAVUNMA VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARINA ÖNERGE
Bölgede sistematik hale gelen bu suçların münferit ya da tesadüf olmadığını belirten Milletvekili Karaca; bu konuda İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı’na sorgu önergeleri verdiğini söyleyerek soruları basınla paylaştı:
Asker, polis ve korucular tarafından kadın ve kız çocuklarına karşı işlenen şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve cinsel suçların illere göre dağılımı nedir? Bu suçların yüzde kaçı Kürt illerinde gerçekleşmiştir?
Kürdistan’da 2010 yılından bu yana işlenen cinsel taciz, cinsel saldırı, şantaj, çocuk istismarı suç sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının faili korucu, asker ve/veya polistir?
Söz konusu suçları işleyen korucu ve kolluk güçlerinin kaçı hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır? Kaçı hakkında ceza davası açılmıştır? Açılan ceza davalarının akıbeti ne olmuştur?
Söz konusu fiiller nedeniyle hakkında idari soruşturma başlatılan fail kamu görevlilerinin kaçı görevine devam etmektedir? Kaç tanesi kamu görevinden ihraç edilmiştir?
Suç mağduru kadın ve kız çocuklarının sağlık ve adalete erişiminde başta Kürtçe olmak üzere anadillerinde kamu hizmeti alması sağlanmakta mıdır?
Karaca, Bu soruların cevabının peşinde olacaklarını, mücadeleyi her yerde sürdüreceklerini kaydetti. 

Fotoğraf: TBMM

İlgili haberler
İpek Er'den Rojvelat'a, kadınlar güvensizliğe mahk...

'Kürt kentlerinde devletin güvenlik güçlerinin kadına yönelik şiddet ve tacizinin önlenmesi ve faill...

Şırnak'ta uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto ed...

Şırnak’ta, dün yaşanan uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşte failin cezasızlık pol...

Dersim’de neler oluyor?: Yaşananlar münferit mi, s...

Dersim’de üst üste duyulan çocuk istismarı olayları, Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde ortadan k...