Kadınların mücadelesi kazandı: KCDP'ye açılan kapanma davası mahkeme tarafından reddedildi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hakkında 'ahlaka aykırı faaliyet yürütmek' iddiasıyla ve kapatılması talebiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) hakkında 'ahlaka aykırı faaliyet yürütmek' iddiasıyla ve kapatılması talebiyle açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. Mahkeme heyeti KCDP’ye karşı açılan davanın reddine karar verdi. Duruşma salonunda coşkulu anlar yaşandı, kadınlar alkışlarla birbirini tebrik etti. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Derneğine “Ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” gerekçesiyle açılan kapatma davasının dördüncü duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Çağlayan’da bulunan 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya, farklı örgütlerin yanı sıra, katledilen kadınların aileleri de katıldı.

ÖZGÜRLÜĞÜ KENDİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZDE SAĞLAYACAĞIZ

Duruşma sonrası konuşma yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, "Duruşma öncesi iki arkadaşımız gözaltına alındı. Polis, çevik kuvvet kimin emriyle saldırıyor? Biz haklarımızla karşınızda olmaya, LGBTI+ bayrağını sallamaya devam edeceğiz. Gökkuşağı bayrağı taşımak suç değildir, nefretinizi kendi karanlığınıza gömeceğiz. Kadınlar için gerçek bir adaleti biz kendi mücadelemizle sağlıyorsak eşitliği de özgürlüğü de kendi örgütlülüğümüzle sağlayacağız. Ve sonunda da kadın cinayetlerini durduracağız” dedi.

Platform avukatı Leyla Süren de, “Tabii ki umudumuz vardı. Hukukun üstünlüğe dair o işareti gördüğümüz için çok mutluyum. Platformumuz tabela ve adresten ibaret değil. Uzun yıllardır mücadele edenler var bu platformda. Bizler, biz hukukçular duruşma salonlarında öldürülen kadınların sesi olmak zorundayız, olmaya da devam edeceğiz. Biz biliyoruz bu mücadelenin sonucunda biz kadınların, hukukçuların bu coğrafyada, dünyada özgür yaşayacağı günleri de göreceğiz” vurgusunu yaptı.

PLATFORMLAR KAPATILMASIN, DESTEKLENSİN

Duruşma katledilen kadınların ailelerin beyanlarıyla başladı. Aileler, KCDP her zaman yanlarında olduklarını belirtti. “Bizim yanımızda devlet yoktu. Hiçbir zaman devletin desteğini görmedim” diyen aileler, “Tek desteği kadın cinayetlerini durduracağız platformunda gördük. Bu platformun kapatılmaya çalışılıyor olması bizim canımızı çok yakıyor. Lütfen bu tarz platformların kapatılmasın, desteklensin” dedi.

EŞİT VE ÖZGÜR BİR DÜNYAYI BİRLİKTE KURACAĞIZ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Hukukun üstünlüğüne elbette görmek istiyoruz. Eşitsiz olduğumuz yalanına karşı eşit bir dünya hayali ve fikri, bu duruşmadan ne sonuç çıkarsa çıksın yaşayacak. Biz karar ne olursa olsun o eşit ve özgür dünyayı hep birlikte kuracağız. Biz nasıl ki bu salonda söz alan katledilen kadınlar ve aileleri için davalara katıldıysak şimdi de kendimiz için katıldık. Açılan dava bizlere mantıklı gelmiyor mahkeme heyetini mantığa davet ediyorum. Her şeyden önemli olan bugün LGBTİ+’lar, kadınlar olarak eşit ve özgür ülkemizi kuracağız” dedi.

YEŞİLIRMAK: DAVA POLİTİKTİR HUKUKEN DE REDDİNİ İSTİYORUZ

Platform avukatlarından Esin Yeşilırmak söz alarak şu ifadeleri kullandı: “Dernek amacımıza aykırı tek bir davranışımız bile yok. Bize ait tek bir kanuna aykırı davranışımıza dair kanıt dahi yok. Bimer şikayetleri var hakkımızda. Bu şikayetleri edenler 6284 numaraları yasaya aykırı olanlar. Fail olanlar ile bizim hakkımızdaki ahlak ölçülmeye çalışılıyor. Bizim mücadelemiz faillerin ahlaka uygunluğu ile ölçülmeyiz. Eğer bu mücadele bir ahlaksızlıksa ahlaksızlığa devam edeceğiz. Dava politiktir fakat hukuki olarak davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” 

DURUŞMA ÖNCESİ KADINLARDAN DESTEK

Duruşma öncesi birçok Siyasi parti, dernek, avukat ve cinayetlerde yaşamını yitiren kadınların yakınları yan yana gelerek KCDP’ye destek verdi. Duruşma öncesi adliye önünde “Bizim kararımız kadın cinayetlerini durduracağız” pankartı açan onlarca kadın “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Eşit, özgür yaşayacağız” sloganı attı, açıklamalar esnasında LGBTİQ+ Meclisleri bayrağı taşıyan iki kişi gözaltına alındı.

Duruşma öncesi konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Hukuksuzca açılmış bir davayla karşı karşıyayız. Burada bir karar çıkacak. Hukukun üstünlüğü mü gerçekleşecek yoksa adaletin yüz karalığıyla mı karşı karşıya olacağız? Bugün göreceğiz. Bu mahkemeden her ne karar çıkarsa çıksın, bizi asla durdurmayacaklar. Nerede bir kadın Cinayeti olsa orada bizi görmeye devam edecekler” dedi.

“Her gün bu topraklarda kadınlar öldürülürken, pencereden atılırken bu yetkili bakanlar sözde erkeklerin mağduriyetlerinden söz ediyorlar ve Medeni Kanun’u değiştireceğiz diyorlar” diyerek sözlerine devam eden Ataselim, “Bu ülke İran gibi olmasın diyenler, laiklik mücadelesini sürdürenler, kadınların özgürlük mücadelesini sürdürenler burada. Taliban zihniyetine geçit vereceğiz. Bu ülkeye karanlığı getirmek istiyorlar. Tayyip Erdoğan’a kendi söylediği sözü buradan hatırlatmak istiyoruz. Ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni de tartar.”

‘BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ’ DİYENLERE KARŞI KCDP’Yİ SAVUNUYORUZ’

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Asım Sultanoğlu’nun atanmasına tepki gösteren Şanlıurfalı kadın aktivist Emine Gizem Çetiner’de bir konuşma gerçekleştirdi. Çetiner, “Bugün burada yalnız olmadığımı hissetmek benim için çok mutluluk verici. Şanlıurfa'dan geliyorum. Bugün burada kız kardeşlerimle ve çocuklarını kaybeden, evlatlarını kaybeden ailelerle dayanışmak için buraya gelmek istedim. Ben 34 gündür Şanlıurfa il Milli Eğitim Müdürlüğünün önünde çocuklarımız için eylemdeyim. Neden mi? Bir kereden bir şey olmaz diyen zihniyete karşı. ‘Bir kereden çok korkunç şeyler olabiliyor’ demek için…Ensar vakfında 7 yıl önce 45 tane erkek çocuğu istismara uğramıştı. Dönemin il Milli Eğitim Müdürü aynı zamanda Ensar Vakfı yöneticisi olan Asım Sultanoğlu görevini ihmal etmiş ve aynı zamanda ‘istismarcılara hiçbir alakam yok’ dediği halde fotoğrafları ayan beyan ortaya çıkmıştı. Geçen 7 yıl süre içerisinde Asım Sultanoğlu cezalandırılmadı. Ödüllendirildi. 45 çocuğu dahi koruyamayan bu şaibeli zihniyetin asla çocuklarımızı koruyacağına dair inancım yok. Bu yüzden 34 gündür mücadelemi sürdürüyorum” dedi.

‘KAPTIRLARSA YENİSİNİ AÇARIZ’

İzmir’de 2020 yılında Serkan Dindar tarafından öldürülen Ceyda Yüksel’in annesi Filiz Demiral duruşma öncesi söz alarak, “Kızımın karar duruşmasında katile kızım cinsel ilişkiyi reddettiği gerekçesiyle ‘Haksız Tahrik’ indirimi uygulandı ve cezası muhabbetten 18 yıla düşürüldü. Ben hangi adalete inanacağım? Davamın ilk gününden itibaren KCDP benimle birlikte yürüdü, beni yalnız bırakmadı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu kapatmaya kalkarlarsa biz yenisini açacağız. Onlar bize ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ dediler, bizde onlara söylüyoruz: ‘Asla yalnız yürümeyecekler’

Erkek şiddeti sonucu öldürülen Fatma Duygu Özkan'ın annesi Fatma Duyar da, "Biz platform sayesinde ayaktayız, sizin yanınızdayız" dedi.

‘MÜCADELEMİZ ÖZGÜR BİR ÜLKE YARATACAK’

Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros duruşma öncesi söz alarak “Bugün buradayız çünkü biliyoruz ki kadınların yegâne gücü örgütlü mücadeleleri, eşitlik ve özgürlük talep eden çeşitli kadınlarla ortak mücadelesidir. Biliyoruz ki açlıkla, yoksullukla, şiddetle, istismarla mücadele eden kadınların yanında olmayan iktidarlar onların örgütlendiği, mücadele ettikleri derneklere, platformlara baskı kuruyor, kapatmaya çalışıyor. Ama biliyorlar ki bugün kapatılan her derneğin ardından kadınlar daha fazla yan yana geliyor. Daha güçlü bir şekilde hareket ediyorlar. Biz zaten sizden adalet beklemiyoruz ama biliyoruz ki bizim birlikte mücadelemiz er ya da geç kadınlara eşit ve özgür bir ülke yaratacak” dedi.

‘TECAVÜZCÜ ZİHNİYETE KARŞI MÜCADELEMİZ VAR’

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça ise duruşma öncesi söz alarak, “Bugün burada platformun kapatma davası sürerken kadınların öncülüğünü ettiği HDP’ye açılan kapatma davası da sürüyor. Yine Mardin’de bir kadına tecavüz eden sanık serbest bırakıldı gerekçe olarak ‘örgüte katılacaktı ben ona tecavüz ederek durdurdum’ dedi. Bizim bu tecavüzcü zihniyete karşı kadın dayanışmamız var. Bizler kadın mücadelesini her yerde yükselteceğiz. Asla yalnız yürümeyeceksin” dedi.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan Selin Nakıpoğlu duruşma öncesi, “Bizler failin yanında değil şiddet gören kadınların yanındayız. Bu dava Anayasa’ya aykırı. Anayasayı ihlal edenler bugün yeni Anayasa yapmaya niyetleniyor. Erkek şiddetiyle mücadele den, hayatlarına sahip çıkan, ses çıkaran, istediği gibi giyinen, istediği saatte dışarı çıkan kadınlarla derdiniz var. Ne yaparsanız yapın mücadelemizle baş edemezsiniz. Asla vazgeçmeyeceğiz” Sözleriyle KCDP’ye destek verdiklerini açıkladı.

‘TÜM TOPLUMU MU KAPATACAKSINIZ?’

EŞİK adına da Gökçe Çiçek Ayata şöyle dedi:

"Kadınlar öldürülürken kadın örgütü kapatılmak isteniyor. Soruyoruz kimi kapatıyorsunuz, tüm toplumu mu? Biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Fotoğraf: Ekmek ve Gül