Jin TV yayına başladı
‘Hayat varsa biz de varız’ diyerek kadınların gerçek yaşamlarını ekranlara taşıyan Jin TV tüm kadınları birlikte üretmeye çağırıyor.

“Kadının sesi, yaşamın yüzü” diyerek yola çıkan Jin TV yayın hayatına başladı. Kadınlara, yayınlanacak haberleri birlikte üretme çağrısı yapan kanalın açıklaması şöyle;

“Evinizde, işyerinizde, sokakta, toplantınızda kendinizi filme alın, program yapın bize yollayın, bu televizyon hareketinin parçası olun, size ihtiyacımız var diyoruz.
Beraber konular belirleyelim biz bize tartışalım diyoruz.
Bütün kadın gruplarından katkı bekliyoruz.
Hep beraber program yapalım, video çekelim, gündem belirleyelim, kendimize yapıp kendimizi seyredelim, uzakta olanlarla yakınlaşalım, ayrı düşmüşlerle kavuşalım.”


Newa Kadın Vakfı, Jin TV’nin toplumsal kodlamalara savaş açacak bir kadın televizyonu olacağını, cinsiyetçilikten beslenen ana akım medyaya karşı duracağını, kadın değerlerini görünür kılacağını ve kadın dünyasının aynası olma iddiası taşıdığını söylüyor.

Kanalın yayın ilkeleri şu sözlerle duyuruluyor:
* Üçüncü sayfalarda şiddet merkezli haberlere sıkıştırılmış, TV’lerde haberlerin sonlarına doğru ‘haberi süsleme’ nesnesine dönüştürülmüş kadını hayatın kaynağı olarak yeniden var kılacaktır. Kadınlar sanatı, kadınlar sporu, kadınlar siyaseti, kadınlar bilimi, kadınlar doğayı, kadınlar sağlığı yorumlayacak ve ‘hayat varsa biz de varız’ mottosu ile sesini duyuracaktır.

*Jin TV, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete karşı duracak, şiddet uygulayanı teşhir edecek, kadınları bu konuda öz savunmasını almaya çağıracaktır.

*Jin TV, yaşamın her alanında kadın emeğini görünür kılma iddiasında olacaktır. Başta kadın-erkek ilişkileri olmak üzere bu ilişki ile bağlantılı olarak toplum yaşamını temelden etkileyen kadın-çocuk, erkek-çocuk ilişkisini ele alacaktır. Aile içi iş paylaşımdan, demokratik aile kriterlerine kadar toplumun temel taşlarını sorgulayacaktır.

* Kadın bedenini kıskaca almış olan tabuları yıkacak, kadınları reklam malzemesine dönüştüren, metalaştıran ana akım erkek medyasına karşı kadınları yaşamın öznesi olarak ekranlara taşıyacaktır.

* Jin TV, kadınların yaşadığı cenderenin bir kader olmadığını anlatacak, yaşadığı sorunlara çözümler arayacak ve bu konuda kadınları cesaretlendirmeyi amaçlayacaktır.

* Televizyonumuz çok dilli, çok kültürlü, çok yönlü bir yayın çizgisi ile akıl ve duygunun yaratıcılığını birleştirecektir. Farklılıkları yok sayan ana akım medyaya karşı çoğulculuğu esas alacaktır.

* Kadınların görünmeyen, hiçleştirilen, yok sayılan emeğini görünür kılacaktır. Evde, tarlada, ofiste, sokakta her dalda çalışan kadının yanında duracaktır’ dedi.

JinTV 9 Ocak’ta kurulmuş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde test yayınına başlamıştı. 3 aylık test yayınından sonra 30 Haziran’da normal yayın hayatına başladı.

İlgili haberler
Beyler, kendini küllerinden yaratan kadınlardan ko...

Filiz'in yaşamı bir göç hikayesi, bir işçi kadın hikayesi, 2 çocuğunu tek başına büyüten bir anne hi...

Özensiz yapılan haberler yeni saldırılara davetiye...

Basında yer alan cinsel saldırı haberlerinin sunuluşuna dair Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sa...

GÜNÜN ENGEL TANIMAYANI: Engelsiz Kadın Haber Ağı y...

Engelli kadınların kendi haberlerini kendilerinin yaptığı haber ağı EKHA, yayımladığı içeriklerle en...