HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz'ın davası görülüyor
HDP İzmir il binasına 17 Haziran'da düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz'ın öldürülmesine dair davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi Konferans Salonunda görüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına 17 Haziran'da silahlı saldırı gerçekleştiren ve Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesinde görülmeye başlandı.

6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşma, salonun küçük olmasından dolayı İzmir Adliyesi Konferans Salonunda görüldü.

Duruşmaya HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri, TİP Genel Başkanı ve milletvekilleri, Emek Partisi, Halkevleri, TÖP, Alevi örgütleri, TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, İzmir Barosu, Mülteci Medyası Derneği, kadın örgütleri ve Barış Anneleri de katıldı.

Danimarka Parlamentosu’ndan milletvekilleri Lars Aslan Rasmussen, Soren Sondergaard, 29 ilin baro başkanlarının yanı sıra siyasi parti temsilcileri de duruşmayı izliyor.

Duruşma öncesinde "Deniz Poyraz ölümsüzdür", "Denizin hesabı sorulacak", "Denize sözümüz barış olacak" sloganları atıldı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılanların çokluğunu ve duruşmanın görüldüğü İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersizliğini ve salonda çıkan arbedeyi gerekçe göstererek duruşmaları Şakran Cezaevi Kampüsü’ne aldı ve duruşmayı 24 Ocak 2022 tarihine erteledi.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve Meral Beştaş'ın görüşmesi sonrasında davanın İzmir Adliyesinde görülmeye devam etmesine karar verildi. Ancak mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada herhangi bir tartışma çıkması durumunda davanın Şakran'a alınacağını söyledi.

DURUŞMAYA KATILMAK İSTEYENLERİN SALONA ALINMAMASI ÜZERİNE TARTIŞMA YAŞANDI

Tutuklu sanık Onur Gencer salona getirildi. Avukatların ve izleyicilerin bir kısmı salona alınmadığı için girişte tartışma çıktı.

Muş Baro başkanı Kadir Çelik, duruşma salonunda ayakta kalan avukatlar için yer tahsis edilmesi talebinde bulundu. Avukatlar, dışarıda bekleyen meslektaşları ve kurum temsilcileri olmasına rağmen kolluğun koltukları işgal ediyor olmasına tepki gösterdiler.

KATİL SALONDAN ÇIKARKEN LAF ATTI, ARBEDE YAŞANDI

Katil Onur Gencer'in tuvalete gitmek için duruşma salonundan çıkarılırken laf atması üzerine avukatlar duruma tepki gösterdi, salonda arbede çıktı.

Aileler ve avukatlar, mahkeme heyetine "Katil neden bu kadar rahat" diye tepki gösterdi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da ailenin sanıkla çok yakın oturtulmasına ve sanığın dışarıya çıkarken ailenin önünden geçirilmesine tepki gösterdi.

‘MENBİC'DE EĞİTİLDİ’

Geri dönen sanık salona girdiğinde içeridekiler, "Bize hasta diye yurtturdukları bunlar. Bunlar katil. Psikolojik hasta diye yutturamazsınız. Bu kadar gücü kimden alıyor, göğsünü gere gere nasıl geliyor salona" dedi.

Meral Danış Beştaş, "Bizim tepkimiz gözümüzün içine bakarak geliyor olmasına" dedi.

Sanık Onur Gencer'in kimlik tespitinde eğitim durumu sorulurkun Pervin Buldan "Menbic'de eğitildi" ifadelerini kullandı. Buldan, Mahkeme Başkanı'na "Kimlerle görüştü, kimlerle konuştu? Bu kadar sakin soru soramazsınız, kimlik tespiti yaparken sakin olamazsınız. Bu adam IŞİD'den eğitim aldı. Katildir" diye seslendi.

Onur Gencer, Mahkeme Başkanı'nın, "HDP il binasındaki zararı gidermek ister misin" sorusuna "Asla istemiyorum" yanıtını verdi.

SİLAHLI POLİSLER SALONDAN ÇIKARILDI

Avukatlar, polislerin duruşma provokasyon yaptığını söyleyerek yasaya aykırı şekilde silahla salona girmelerine tepki gösterdi. Tepkiler üzerine salonda bulunan silahlı emniyet görevlileri dışarı çıkarıldı.

Kimlik tespitinden sonra yargılama başlandı. İddianamenin kabulü kararının okunmasını talep eden müşteki avukatlarından Türkan Aslan Ağaç'ın talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Müşteki avukatlar yaptıkları savunmalarda iddianamenin eksik şekilde hazırladığını ve bu şekliyle kabul edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Emniyetin ve savcılığın gerekli soruşturmayı yapmadığını, delilleri eksik toplandığını ifade eden avukatlar, soruşturmanın daha ayrıntılı şekilde yapılarak yeniden iddianame hazırlanmasını talep etti.

“KOLLUĞUN GÖZETİMİ VE DENETİMİ ALTINDA OLAY YAŞANMIŞTIR”

Deniz Poyraz davasından bir gün önce İstanbul’da HDP’nin Bahçelievler binasına yapılan saldırıyı hatırlatan Avukat Türkan Aslan Ağaç, “Dün gerçekleşen saldırı sırdan bir olay görülemez. Saldırganın Onur Gencer’in eylemini selamlaması ve kendisine mesaj vermesidir, organize ve planlıdır. Davadan bir gün önce yaşaman bu olay gerek mahkemenin gerekse bizlerin bu davanın çözümü konusunda daha sorumlu olduğumuz tüm çıplaklığıyla ortaya koymuştur” dedi.

Yüzeysel bir soruşturma yürütüldüğünü ifade eden Ağaç, “HDP il binası en merkezi yerdedir. Kamera ve mobese ile kayıt edilmektedir. Ayrıca çeşitli birimler tarafından gözetilmektedir. İş merkezinin önüne kurulan çadırın karakol olarak kullanıldığını hatırlatmak isterim. Kolluğun gözetimi ve denetimi altında olay yaşanmıştır. Deniz Poyraz’ın yaşam halkımı korumak için adım atılmamıştır. Sanık elini kolunu sallayarak içeri girmiştir. Yakalamak için hiçbir adım atılmamıştır” diyerek yaşanan süreci hatırlattı.

“ETKİLİ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLSEYDİ KATİLİN ARKASINDAKİLER SANIK KÜRSÜSÜNDE OLACAKTI”

Sanık Gencer’in gözaltına alınma ve emniyetteki ifadesi sürecinde yaşananlara ilişkin ayrıntılı bilgi veren Ağaç, “Kolluğun bağımsız ve tarafsızlığı koruyarak soruşturma yürütmediği görülmektedir” diye ekledi.

Deniz Poyraz’ın katledilmesi olayına ilişkin nitelikli bir soruşturma yürütülmemesi sebebiyle katilin sanık kürsüsünde tek oturduğunu söyleyen Ağaç, “Şayet etkili bir soruşturma yürütülseydi katliamın arkasındaki kişilerin de sanık kürsüsünde olacaktı. Sadece sanığın sanık sandalyesinde oturmasını kabul etmiyoruz. Arkasındakilerin de burada olması gerek. Bu olay diğer siyasi cinayetler gibi kara leke olarak kalacaktır. Ama biz karar leke olarak kalmasını istemiyoruz. Birinci dereceden sorumlu olan kolluğun eksiklerini ortaya koymak zorundayız. İddianamenin eksikliklerini ortaya koyalım ki mahkemenin kovuşturmayı ne kadar genişletebileceğini görebilelim” dedi.

“YÜZEYSEL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜŞTÜR”

Müşteki Av. İmdat Ataş ise, “Biz soruşturmaya dahil olduğumuz süreçten itibaren şunu ifade ettik; saldırgan bu eylemi tek başına gerçekleştirmedi, kontrgerilla faaliyeti ile eylemini gerçekleştirdi. Sanığın ifade tutanağında meczup olmadığı, tek başına hareket etmediği fark edilecektir. Bizim amacımız bu örtünün kaldırılması, bu çete yapılanmasının ortaya çıkarılmasıdır” diye konuştu.

Hiçbir tutanakta tarih ve saatin belirtilmediğini, delillerin doğru şekilde toplanmadığını dile getiren Ataş, “Katliamdan sonraki sanığın ev aramasının kamera kaydı yok, sadece polisin tutanağı var. İl binasına girerken ki elindeki çanta tutanak altına alınmamıştır. Yüzeysel bir soruşturma yürütülmüştür. Mahkemenin bu süreç içerisinde yeni bir iddianame yazması belki gerekecektir” diye ekledi. 

“ORGANİZE ŞEKİLDE DELİL KARARTMA OLDUĞU ŞÜPHESİ İÇERİSİNDEYİZ”

Savcılık soruşturmasının yetersizliğinden söz eden Ataş, “Sanığın 1 ay Suriye’de kaldığı kendi ifadesinde var, sosyal medyada silahlı görüntüleri de var. Döndükten sonra oradakilere görüşmeleri, asker vs. Komando Erhan diye kişinin araması var ama savcılık bunu soruşturmadı. Sanığın silah alımına dair kayıtları var ama araştırılmamış. Olay günü aranan kişiler araştırılmamış, silahı satın aldığı kişiden ifade alınmamış, olaydan bir gün önce arkadaşlarıyla vakit geçirmiş ama araştırılmamış, arkadaşlarıyla gittiği yerden kamera işlenmemiş, HTS kayıtlarına bakılmamış, İzmir içinde sayısız kere lüks otellerde kalmış yeterince araştırma yapılmamış, cihatçı gruplarla hareketine bakılmamıştır. Bunlar sadece gördüğümüzün bir kısmı. Yargılamanın seyri bakımından bunlar söylenmeli. Savcılıkça ve kollukça olay karartılmış. Organize bir şekilde delil karartma olduğu şüphesi içerisindeyiz” dedi.

Sanığın gözaltındayken de çeşitli eksikliklerin olduğunu söyleyen Ataş, “Saldırı esnasında ya da sonrasında kendi hesabında yer alan paylaşımların ve beğendi paylaşımlar silinmiştir. Gözaltında telefonu kendisinde değilken, sosyal medya hesabını kendisi kullanmıyorken bunu birilerinin yapmış olması lazım. Savcılıktan kimin yaptığına ilişkin araştırılmasını talep etmemize rağmen savcılık bunu yapmadı” dedi.


BULDAN: ÜLKEDE MİLYONLAR DENİZ OLDU

Dava öncesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Bayraklı Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in arkasındaki güçlerin, emir verenlerin ve tetiği çekmesi için yönlendirenlerin açığa çıkmadığını belirten Buldan, “O gün Deniz’i katlederken büyük bir kaos planladılar. Deniz’e sıkılan kurşun, birlikte yaşama sıkılan kurşundu. Türkiye halkları bu kaosa izin vermedi. Ülkede milyonlar Deniz oldu, Deniz’e sahip çıktı” diye konuştu.

Buldan sözlerine şöyle devam etti: “O günkü hava, iktidarın dilinden bağımsız olarak ele alınamaz. Roboski katliamının katilleri ortaya çıkmadığı, Ankara Garı ve Suruç’un katilleri ortaya çıkmadığı sürece, Deniz’in katillerinin arkasındaki güçler ortaya çıkmadığı sürece bu ülkede ne yazık ki bu cinayetler devam edecek gibi gözüküyor. Dün bu saldırının bir benzeri İstanbul Bahçelievler’de bir daha denendi ama başarılı olamadı. Bu havayı yaratanlar şunu bilsin ki Türkiye halkları faşizminize asla izin vermeyecek. Bu katilin Mimbiç’e gidip eğitim aldığını hepimiz biliyoruz. Mimbiç’te eğitim alarak, yerli ve milli bir katil haline gelerek ve bir IŞİD’i pozisyonuna bürünerek Türkiye’ye gönderilmesi tam bir kaos planı için uygun bir zemin haline geldi. Bu katil İzmir Emniyet Müdürlüğü’nü 27 kez aramasına rağmen kimlerle görüştürüldüğünü hala açığa çıkarmayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Olayın üzerinden yedi ay geçti, bu katilden başka kimse tespit edilmedi. Siz sorgulamazsanız biz sorgulayacağız. Deniz’in katillerinin arkasındaki güçler hesap verecek.”

İstanbul’dan, Ankara’dan pek çok şehirden kadınlar da bugün Deniz Poyraz davasını takip etmek için İzmir’deydi. 


NE OLMUŞTU?
27 yaşındaki Onur Gencer, 17 Haziran'da HDP İzmir il binasına silahlı düzenleyip parti çalışanı Deniz Poyraz'ı (38) katletmişti.
Tutuklanan Gencer hakkında "tasarlayarak insan öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme" ve "siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçlarından 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Onur Gencer'in cinayeti işledikten sonra WhatsApp paylaşımlarında ve binadan çıkarken kullandığı ifadelerde suçunu itiraf ettiği yer alırken; olay öncesinde, olay anında ya da olay sonrasında Gencer'e yardım eden, Gencer'i azmettiren herhangi bir kişinin bulunamadığı öne sürülmüştü. Ayrıca Gencer'in herhangi bir örgüt ya da üyesi ile olay öncesi veya sonrasında irtibatlı olduğuna dair delil elde edilemediği savunulmuştu.
DÜN DE BAHÇELİEVLER'DE SALDIRI DÜZENLENDİ
Dava, dün İstanbul’da HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına düzenlenen saldırı nedeniyle de önem taşıyor. Rizeli olduğu öğrenilen Muhammed Eren Sütçü adlı şahıs, parti üyesi olacağını söyleyerek girdiği binada Ramazan Dişarı ile Aziz Şimşek’e saldırmıştı. İki tabanca ve bir ekmek bıçağı ile saldırıyı gerçekleştiren saldırganın silahını sıkmasına rağmen ateşlenmemesi katliamın önüne geçmişti.

Fotoğraflar: Evrensel

İlgili haberler
Deniz Poyraz’ın taziye çadırında kadınlar: Hesap s...

HDP Çimentepe ilçe binası önünde Deniz Poyraz için taziye çadırı kuruldu. Kadınlar, ‘Hesap sormak iç...

Antepli kadınlar: Deniz’ler, Duygu’lar, Feray’lar...

Antep’te kadınlar İstanbul Sözleşmesi için bir araya geldi. Duygu Delen’in ölümünde şüpheli olarak y...

Kadın örgütlerinden çağrı: Aysel Tuğluk tahliye ed...

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalması uygun olmayan eski HDP Milletvekili Aysel Tuğ...